Dolar (USD)
32.83
Euro (EUR)
35.21
Gram Altın
2445.87
BIST 100
10471.32
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

MİT'ten nokta operasyon: Sözde sorumlu Suriye'de öldürüldü

MİT, PKK/YPG'nin sözde askeri istihbarat sorumlusu S.A.'yı Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hale getirdi.
MİT'ten nokta operasyon: Sözde sorumlu Suriye'de öldürüldü
30 Nisan 2023 10:42:07
MİT, PKK/YPG'nin sözde askeri istihbarat sorumlusu S.A.'yı Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hale getirdi.

Büyükşehirlerdeki eylemlerin talimatını veren sözde askeri istihbarat sorumlusu Mazlum Karamok kod adlı S.A., Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Ayn El Arab'da gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirildi.

MİT, S.A.'nın harekat bölgelerindeki Türk askerlerine ve Türkiye'ye yönelik eylem organizasyonlarının yanı sıra örgüte muhalif şahısların etkisiz hale getirilmesi/kaçırılması, Türkiye'ye yönelik istihbarat toplama ve silahlı eylem planlama/yönlendirme faaliyetlerini yönettiğini tespit etti.

Bunun üzerine, S.A. etkisiz hale getirilecek kritik hedefler listesine dahil edildi.

MİT'in Saha Ajanları Fiziki Takibe Başladı

2018 yılında MİT'in gerçekleştirdiği operasyondan yaralı kurtulması üzerine PKK/YPG mensupları, Mazlum Karamok kod adlı S.A. korumak amacıyla öldüğü yönünde bilgi yaymaya başladı.

S.A.'nın sağ olduğu ve sözde sorumlu olarak Bahoz Erdal kod adlı F.H.'nin talimatıyla MİT mensuplarına eylem hazırlığı yaptığı tespit edildi.

Faaliyetleri takibe alınan S.A., son olarak büyükşehirlerde gerçekleştirilecek eylemlerin planlanması ve organize edilmesi faaliyetlerini yönetiyordu. Bu kapsamda öncelikli hedef olarak belirlenen S.A., saha ajanları tarafından Ayn El Arab'da takibe alındı.

Mazlum Karamok kod adıyla örgütsel görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Ayn El Arab'da iken, MİT tarafından etkisiz hale getirildi.