Dolar (USD)
31.00
Euro (EUR)
33.55
Gram Altın
2018.68
BIST 100
9312.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

New York borsası beklentileri aşan istihdam verisinin ardından düşüşle açıldı

New York borsası, ABD'de beklenenden güçlü gelen istihdam artışının ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine dair beklentileri zayıflatmasıyla haftanın son işlem gününe düşüşle başladı.
New York borsası beklentileri aşan istihdam verisinin ardından düşüşle açıldı
08 Aralık 2023 18:20:35
New York borsası, ABD'de beklenenden güçlü gelen istihdam artışının ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine dair beklentileri zayıflatmasıyla haftanın son işlem gününe düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,09 azalışla 36.084,82 puana indi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,20 azalarak 4.576,20 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,42 kayıpla 14.279,46 puana geriledi.

ABD'de grevdeki otomotiv işçilerinin işlerine dönmesinin de etkisiyle istihdamın kasımda beklenenden fazla artmasının ardından pay piyasalarında açılışta negatif bir seyir izlendi.

Ülkede tarım dışı istihdam, kasımda 199 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken işsizlik oranı yüzde 3,9'dan 3,7'ye düştü.

Fed'in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç ise yüzde 0,4 artarak 34,10 dolara yükseldi. Piyasa beklentilerinin üzerinde artan ortalama saatlik kazanç verisi, maaşlardaki son dört ayın en güçlü artışına işaret etti.

Analistler, istihdamın beklenenden fazla artmasının ve işsizlik oranındaki düşüşün iş gücü piyasasının dayanıklılığına işaret ettiğini belirterek Fed'in gelecek yılın ilk yarısında faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğine dair beklentileri zayıflattığını aktardı.

Beklenenden güçlü gelen istihdam verisi sonrası ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puan artışla yüzde 4,23'e çıktı.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.