Dolar (USD)
32.54
Euro (EUR)
34.65
Gram Altın
2488.93
BIST 100
9524.59
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

New York borsası düşüşle açıldı

New York borsası güne düşüşle başladı.
New York borsası düşüşle açıldı
21 Şubat 2024 18:21:06
New York borsası güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,21 azalarak 38.483,66 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,25 azalışla 4.963,03 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,63 kayıpla 15.532,12 puana indi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair belirsizlik sürerken, Fed Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) son toplantısına ilişkin tutanakların yayımlanması öncesinde pay piyasalarında açılışta negatif seyir izlendi.

Analistler, FOMC tutanaklarının Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara dair ipuçları verebileceğini belirterek, özellikle yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinin de gündemin odağındaki yerini koruduğunu ifade etti.

Çip şirketi Nvidia'nın hisselerinin yıl başından bu yana yüzde 40'a yakın artış gösterdiğini anımsatan analistler, şirketin bugün piyasaların kapanmasının ardından yayımlayacak finansal sonuçlarının da yatırımcılarca beklendiğini kaydetti.

Makroekonomik veri tarafında, ABD'de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı da yüzde 7,06 ile geçen yıl aralıktan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, üretici ve tüketici fiyat endekslerine dair son verilerin pek iyi olmadığını belirterek, ABD'nin yumuşak inişe geçmesi için hala kat etmesi gereken yol olduğunu söyledi.

ABD'nin enflasyon sorununun son aşamasında bulunduğunu ifade eden Barkin, asıl sorulması gerekenin "bunun ne kadar süreceği" olduğunu anlattı.

Kurumsal tarafta, dün piyasalar kapandıktan sonra açıkladığı bilançosunda karışık sonuçlar bildiren yenilenebilir enerji şirketi Solar Edge'nin hisseleri güne yaklaşık yüzde 14 kayıpla başladı.

Palo Alto Networks hisseleri de şirketin bu yıla ilişkin büyüme tahminlerinin beklentilerin altında kalması sonrasında yüzde 25'e yakın geriledi.

Öte yandan, Amazon'un gelecek haftadan itibaren Walgreens'in yerine Dow Jones endeksine katılacağı bildirildi. Amazon'un hisseleri yüzde 1 değer kazanırken, Walgreens hisseleri de yüzde 3 düşüş kaydetti.

Ekonomi Haberleri

Ekonomi haberleri, bir ülkenin veya bölgenin ekonomisiyle ilgili önemli gelişmeleri, olayları ve verileri içeren haberlerdir. Bu tür haberler, ticaret, iş dünyası, finans, para politikaları, piyasalar, işsizlik, enflasyon, büyüme, yatırım fırsatları ve daha birçok ekonomik konuyu kapsar. Ekonomi haberleri, ekonomik açıdan önemli olan ve halkı etkileyen olayları izleyicilere iletmeyi amaçlar. Ekonomi haberlerinin içeriği çeşitlilik gösterebilir. İş dünyasındaki büyük şirketlerin karlarını veya zararlarını, devletlerin ekonomi politikalarını, merkez bankalarının faiz oranlarını, piyasa endekslerinin değerlerini ve uluslararası ticaretin durumunu içerebilir. Ekonomik veriler ve analizler, yatırımcılar, iş insanları, politika yapıcılar ve genel halk için büyük bir öneme sahiptir. Ekonomi haberleri, genellikle güncel ekonomik verilerin sunumu, analizi ve uzman yorumlarını içerir. Örneğin, işsizlik oranları, büyüme rakamları, cari hesap dengesi, döviz kurları ve faiz oranları gibi ekonomik göstergeler, ekonomi haberlerinin temelini oluşturur. Ekonomi haberleri, yatırımcıların, tüketicilerin ve iş sahiplerinin ekonomik kararlarını bilinçli bir şekilde alabilmeleri için önemlidir. Bu haberler, ekonomik dalgalanmaları tahmin etme, finansal piyasalarda yatırım yapma ve iş stratejilerini şekillendirme konularında rehberlik eder.

Ekonomideki Güncel Haberler

Ekonomi haberleri, iş dünyasındaki profesyoneller, yatırımcılar ve genel olarak ekonomiye ilgi duyan herkes için önemlidir. Güncel ekonomi haberlerinin takip edilmesi, ekonomik trendleri anlama, yatırım kararları verme ve finansal gelecek planlama konularında yardımcı olabilir. Bu tür haberler, dünya genelindeki ekonomik büyümeyi, döviz kurlarındaki dalgalanmaları, şirket karlarını, ticaret anlaşmalarını, enerji fiyatlarını, işsizlik oranlarını ve daha birçok ekonomik göstergeleri içerebilir. Ekonomideki güncel haberler, hükümet politikalarının ve merkez bankası kararlarının ekonomiye etkilerini de inceleyebilir. Özellikle iş dünyasında faaliyet gösterenler için bu tür haberler, iş stratejilerini belirleme ve rekabetçi bir avantaj elde etme konularında hayati bir rol oynar.

En Çarpıcı Ekonomi Haberleri Milat'ta

Ekomide yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip etmek hem yatırımcı hem de tüketici açısından oldukça önemlidir. Ancak ekonomi haberlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus haberlerin doğru kaynaktan elde dilmesidir. Ekonomide yaşanan tüm gelişmeleri eksiksiz ve doğru şekilde Milat gazetesi üzerinden takip edebilirsiniz.