Onbinlerce memura kötü haber!

Onbinlerce memura kötü haber!

Onbinlerce memur, 1 Ocak'ta uygulamaya geçmesi gereken ücretsiz servis hizmetinin başlamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

28 Nisan 2014 16:09:00

Onbinlerce memur, 1 Ocak'ta uygulamaya geçmesi gereken ücretsiz servis hizmetinin başlamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Memurlar, toplu sözleşme çerçevesinde kazandığı hakları uygulamaya koymayan kamukurum ve kuruluşlarına isyan etti. Memur-Sen ile birçok kamu kurumu mahkemelik oldu. Duruma el koyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu sözleşme ve hakemkurulu kararlarına uymayan kurum ve kuruluşların listesini istedi. Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, toplu sözleşme ile bakanlıkların merkez ve bağlıkuruluşlarında çalışan memura servis hizmeti verilmesinin karara bağlandığını söyledi. 4 ay geçmesine rağmen sadece bir bakanlıkta servis hizmetinin başladığını belirten Tonbul, "Memur, her ay yol parası ödemeye devam ediyor. Hakkımızın peşine düştük, birçok kurumumahkemeye verdik" dedi. Hükme bağlanan ancak kurumların uygulamaya geçmediği daha birçok konu olduğunu da vurgulayan Tonbul, "Bakan Faruk Çelik, toplu sözleşme hükümlerini hiçe sayan tüm kurumların listesini istedi. 18 Nisan'da Devlet Personel Başkanlığı'na listeyi ilettik. Gereğinin yapılması bekliyoruz" diye konuştu.

HEMŞİRE DERTLİ

Hacı Bayram Tonbul, toplu sözleşmede mutabakata bağlanan fakat hayata geçirilmeyen bazı konuları şöyle sıraladı: Maden tetkik aramada çalışan memurlara yemek yardımı verilmesi. Orman korucularının, büyük şehirlerde belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanması. Nöbet ücretlerinin yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerindeyüzde 50 artırımlı ödenmesi.

MEMURUN 200 LİRASI GİTTİ

2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmeye, 'Maliye, İçişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Ulaştırma,Kültür ve Turizm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkezteşkilatında çalışan memurlar servis hizmetinden yararlanır' hükmü yazılmıştı. Bu kapsamdakimemurlar, 1 Ocak 2014'ten itibaren işe geliş ve gidişlerinde ücretsiz servis kullanarak, aylık 100 ila 200 liralık yol masrafından kurtulacaktı.

Kaynak: Takvim

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement