Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Otomobil devinde çalışanlar istifa etti

Yeni SUV araçlarının lansmanını yapmaya hazırlanan otomobil devi Hyundai'de çalışanlar iş bırakma kararı aldı.
Otomobil devinde çalışanlar istifa etti
28 Kasım 2017 15:41:00
Yeni SUV araçlarının lansmanını yapmaya hazırlanan otomobil devi Hyundai'de çalışanlar iş bırakma kararı aldı.

Otomobil devi Hyundai yeni SUV araçlarının lansmanını yapmaya hazırlanıyordu. Ancak şirket ile Güney Kore'deki çalışanların oluşturduğu sendika arasında Kona aracının üretiminde ne kadar insanın çalıştırılacağı konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle bu aracın üretiminde çalışanlar iş bırakma kararı aldı. Milliyet'te yer alan habere göre sendika tarafından yapılan açıklamada grevin genişleyebileceği uyarısında da bulunuldu.

Hyundai, ABD'deki satışlarına ivme kazandırmasını umduğu Kona araçlarının üretim planları ile ilgili olarak sendika ile ekim ayından bu yana görüşmeler yapıyordu.

Ancak sendika, şirketin otomobilin bazı aksamlarının üretiminde daha fazla otomasyon getirmeye çalıştığını ve bunun daha az insanın çalışması anlamına geldiğini belirterek bu karara karşı çıkıyor.

Grev kararı, ABD'nin Los Angeles kentinde 1 Aralık'ta başlayacak Auto Show fuarında şirketin, Kona aracının lansmanını yapmaya hazırlanması öncesinde geldi.

Hyundai ise yaptığı açıklamada bu karar nedeniyle sadece iki günde bin 230 aracın üretilemeyeceğini belirtti. Şirket bu yılın başından itibaren ABD'de düşüşe geçen satışlarını bu yeni araç ile tersine döndürmeyi planlıyordu.

ABONE OL
Murat kurum 300x250