Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Özel sözünden bir haftada döndü

12 Kasım 2023 16:48:25
'Yüzyılın değişimi' sloganıyla CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel namus sözü vererek adayların ön seçimle seçileceğini vadetmişti. Bir haftada bu sözünden dönen Özel, "Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor." dedi.

CHP'de 13 yıldır genel başkanlık görevini yürüten Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayda kaybeden ilk genel başkan olarak tarihe geçerken, koltuğunu Özgür Özel'e devretti.

Genel başkan seçiminin ardından CHP'de gözler tüzük kurultayına çevrildi. 25-26 Kasım'da yapılması planlanan kurultay için ise değişim söz konusu.

Namus sözü vermişti

Büyük vaatlerle göreve başlayan Özel, geçtiğimiz hafta yapılan kurultayda "Genel başkan olursam 3 hafta sonra buradasınız tüzüğü değiştiriyorum söz veriyorum. Başta sayın genel başkanımın müjdelediği her şey, sizlere gönderdiğim yüzyılın değişimi diye özetlediğimiz tutum belgesinin 51-52-53. sayfalarında var. Burada ne öneriyorsak tüzüğümüze yazacağız. Hepinize ekranlar önünde namus ve şeref sözü. Bundan sonra karar, güç, yetki örgütündür. Ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım." demişti.

Bir haftada fikir değiştirdi

Kurultayda, ön seçim zorunluluğunun yanı sıra milletvekilliğinde 3 dönem sınırlamasında gündemde.

Ancak, görev sonrası parti içinde karışıklık erkenden başladı. Öyle ki Özel, yaptığı açıklamada tüzüğün başka bir bahara kaldığını işaret etti.

Özel, konuya ilişkin son olarak şu açıklamada bulundu:

"Ön seçim konusunda terminolojik bir fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Fotoğraf çektirmesi, araç giydirmesi 45 günlük bir kampanya. Örgütümüzün tecrübeleri, ön seçim demeyelim sonucuna uyulacak temayül yok."

Kulislerde, Özel’in bu kararı almasının nedeni, ekibinin ciddi bir hazırlık içinde olmadığı belirtiliyor.

ABONE OL
Murat kurum 300x250