Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.85
Gram Altın
2418.14
BIST 100
10676.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Polis Akademisi'ne 2 bin 500 öğrenci alınacak

"Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı, Polis Meslek Yüksekokulları için 2 bin erkek, 500 kadın öğrenci alımı için başvurular başladı! Başvurular, 31 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında "http://www.pa.edu.tr" adresinden e-Devlet şifresiyle yapılabilecek. Detaylar Resmi Gazete'de yayımlandı."
Polis Akademisi'ne 2 bin 500 öğrenci alınacak
01 Ağustos 2023 07:00:00
"Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı, Polis Meslek Yüksekokulları için 2 bin erkek, 500 kadın öğrenci alımı için başvurular başladı! Başvurular, 31 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında "http://www.pa.edu.tr" adresinden e-Devlet şifresiyle yapılabilecek. Detaylar Resmi Gazete'de yayımlandı."

"Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) 2 bin erkek, 500 kadın öğrenci alımı için başvuruları kabul ediyor. Başvurular, 31 Temmuz-9 Ağustos 2023 tarihleri arasında "http://www.pa.edu.tr" internet adresi üzerinden e-Devlet şifresiyle gerçekleştirilecek.

Aday Belirleme Ön Başvuruları, sınav başvuru ücreti ödemeden yapılacak. Sınav ücreti yatırma aşamasında 10 katı kontenjana giren adaylar belirlenecek ve sınav ücreti ödeme bilgileri "www.pa.edu.tr" adresinde duyurulacak.

Sınav başvuru ücretini ödeyen adaylar, aday belirleme ön başvuru sonuçları açıklanmadan geri ödeme alamayacaklar.

basvuru-sartlari-belli-oldu1_a180f045e6f5cd9e2402a8fbd50af8ec.jpg

Başvuru şartları belli oldu

PMYO'ya başvuracak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, lise veya dengi okul mezunu olmaları gerekmektedir. Ayrıca, 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az 250 bin ham taban puan ve üzeri puan alan adaylar başvuruda bulunabilecek. Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2023-YKS TYT puan türünden en az 200 bin ham taban puan ve üzeri puan alma şartı aranacak.

Başvuru yapan adayların 18 yaşını tamamlamış ve 1 Ocak 2023 itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Kadın adayların boyu 162 santimetre, erkek adayların boyu ise 167 santimetre ve üzeri olmalıdır. Beden kitle indeksinin 18-27 aralığında olması da şartlar arasında yer alıyor.

Adaylar, "www.pa.edu.tr" internet sitesinden alıma ilişkin sınav takvimini ve diğer giriş koşullarını öğrenebilirler. Başvuran adayların sınavda başarılı olmaları halinde, PMYO'da eğitim görerek polis memuru olarak atanacaklar.

Başvuru ve katılım şartları hakkındaki detaylı bilgiler için "www.pa.edu.tr" adresini ziyaret etmenizi öneririz."

Adaylarda aranan şartlar

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak.

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2023) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2023) 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1998 – 01 Ekim 2005 tarihleri arasında doğmuş olmak),

d) Kadınlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26.09.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak,

2)Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

ğ) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.


TDV kurban
Advertisement