Dolar (USD)
32.51
Euro (EUR)
34.92
Gram Altın
2411.28
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
TRT web masthead

Putin: 'Harkiv'de tampon bölge kurduk'

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın Harkiv bölgesinde ilerleyen Rus güçlerinin bir tampon bölge oluşturduğunu söyledi.
Putin: 'Harkiv'de tampon bölge kurduk'
17 May 2024 15:49:30
Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın Harkiv bölgesinde ilerleyen Rus güçlerinin bir tampon bölge oluşturduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'e yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde, Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çatışmaların yoğunlaştığı ve bazı sınır bölgelerinin Rusya'nın kontrolüne girdiğine ilişkin haberlerin geldiği Harkiv hakkında konuşan Putin, sınır bölgelerini korumak için burada bir tampon bölge oluşturduklarını, Harkiv kentini ele geçirmenin mevcut planlarının parçası olmadığını savundu.

Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rus lider, Rusya'nın Harkiv'e yönelik son saldırılarının Ukrayna'nın sınırdaki Belgorod gibi bölgelere saldırılarına yanıt olduğunu ileri sürdü.

'Harkiv için bir plan yok'

Putin, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Harkiv yönünde ne olduğuna gelecek olursak! Bu, aynı zamanda onların da (Ukrayna) hatası çünkü Belgorod da dahil olmak üzere sınır bölgelerindeki yerleşim yerlerini maalesef bombalamaya devam ediyorlar. Orada siviller ölüyor. Doğrudan şehir merkezini, yerleşim yerlerini vuruyorlar. Ben kamuoyuna açık bir şekilde, eğer bu şekilde devam ederse bir güvenlik bölgesi, bir tampon bölge oluşturmak durumunda kalacağımızı söylemiştim. Yaptığımız bu."

Putin, Rus güçlerinin Ukrayna'nın en büyük ikinci kenti Harkiv'i kontrol altına alma planı olup olmadığı sorusuna ise, "Harkiv için bugün itibarıyla böyle bir plan yok." yanıtını verdi.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban