Dolar (USD)
32.78
Euro (EUR)
35.08
Gram Altın
2458.25
BIST 100
10471.32
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Putin'den Ukrayna'ya İstanbul teklifi

Rusya lideri Putin, İstanbul'da 2022'de varılan ancak Ukrayna'nın sonradan vazgeçtiği mutabakata gönderme yaparak, olası yeni müzakereler için İstanbul anlaşmalarının temel oluşturabileceğini dile getirdi.
Putin'den Ukrayna'ya İstanbul teklifi
18 May 2024 13:12:11
Rusya lideri Putin, İstanbul'da 2022'de varılan ancak Ukrayna'nın sonradan vazgeçtiği mutabakata gönderme yaparak, olası yeni müzakereler için İstanbul anlaşmalarının temel oluşturabileceğini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi ziyaret için bulunduğu Çin'de, beraberindeki Rus gazetecilere Ukrayna Savaşı ve Batı ile yaşanan gerginlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin arabuluculuğunda Mart 2022'de İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında varılan uzlaşma mutabakat taslağına atıfta bulunan Putin, "Rus birlikleri Kiev'den çekilir çekilmez Kiev'deki siyasiler müzakere sürecinden çekildi. Bir kez daha aldatıldık." dedi.

'İstanbul mutabakat taslağının temelini oluşturabilir'

Ukrayna ile müzakereler için İstanbul mutabakat taslağının bir temel oluşturabileceğini belirten Putin, Ukrayna'dan farklı olarak Rusya'nın hiçbir zaman müzakereyi reddetmediğini belirterek, "Ancak şu an kimle nasıl masaya oturabileceğimizi, kime ne ölçüde güvenebileceğimizi anlamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

rihan17160237223697_2540cb3245ab29ffaef7c76c1e028e37.jpg

İstanbul sürecinde ne olmuştu?

İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen görüşmelerde, Ukrayna'nın askeri tarafsızlığı kabul ettiği ve aralarında Türkiye ile ABD'nin de bulunduğu bazı ülkelerin garantörlüğünü istediği kamuoyuna yansımıştı.

İstanbul'daki görüşmelerde Ukrayna heyetine başkanlık eden David Arahamiya, kasım ayında verdiği bir röportajda, Rusya'nın Ukrayna'nın askeri tarafsızlığı kabul etmesi ve NATO üyeliğinden vazgeçmesi durumunda savaşı bitirmeye hazır olduğunu, Rusya'nın en önemli talebinin bu olduğunu söylemiş; İstanbul'da müzakere süreci devam ederken dönemin İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 9 Nisan'da Kiev'e sürpriz bir ziyarette bulunarak hiçbir şey imzalanmamasını, savaşa devam edilmesini istediğini açıklamıştı.

Putin ile yakın ilişkileriyle bilinen Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder de geçen yıl bir Alman gazetesine verdiği demeçte, Ukrayna'nın o dönem bir anlaşma imzalamaya ikna olduğunu ancak ABD'nin buna izin vermediğini kaydetmişti.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600