Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.11
Gram Altın
2449.91
BIST 100
10771.36
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

13 ülkeden işgalci İsrail'e uyarı mektubu

Dünya'nın önde gelen 13 ülkesinin dışişleri bakanları, Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırısına karşı işgalci İsrail'e ortak bir mektup gönderdi.
13 ülkeden işgalci İsrail'e uyarı mektubu
17 May 2024 11:24:22
Dünya'nın önde gelen 13 ülkesinin dışişleri bakanları, Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırısına karşı işgalci İsrail'e ortak bir mektup gönderdi.

Dünya genelinden 13 ülkenin dışişleri bakanları, işgalci İsrail'e Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırısını durdurma çağrısında bulunan ortak mektup imzaladı. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre, Ortak mektup G7 ülkeleri Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve İngiltere'nin yanı sıra Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İsveç tarafından imzalandı.

ABD'nin mektubu imzalamadığı ve kendi inisiyatifiyle İsrailli yetkililerle görüştüğü belirtildi.

Filistinli siviller için felaket olacak

Dört sayfalık mektupta işgalci İsrail'in Hamas'a karşı kendisini savunma hakkını desteklediklerini bir kez daha teyit eden 13 ülkenin dışişleri bakanları, Refah'a yönelik geniş çaplı askeri saldırıya karşı uyarıda bulunarak bu işgalin Filistinli siviller için felaket niteliğinde sonuçlar doğuracağına dikkat çekti.

İşgalci İsrail'e İnsani kriz uyarısı

Dışişleri bakanları, ayrıca İsrail hükümetinin Gazze Şeridi'ndeki yıkıcı ve giderek kötüleşen insani krizi hafifletmek amacıyla elinden gelen her şeyi yapması gerektiğinin altını çizdi.

Bakanlar, Filistinli sivillere acilen ihtiyaç duyulan insani yardımların ulaştırılabilmesi için işgalci İsrail'in Refah Sınır Kapısı da dahil tüm geçiş noktalarını açmasını talep etti.

Mektupta, işgalci İsrailli yetkililerden uluslararası yardım kuruluşları ile Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Gazze'ye erişimine izin vermeleri istendi.

VF kat sağ