Dolar (USD)
27.1667
Euro (EUR)
28.9721
Gram Altın
1684.427
BIST 100
8015.67
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

​Rüstem Paşa Camii ibadete açıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2016'da başlanan restorasyon çalışmaları tamamlanan Eminönü'ndeki Rüstem Paşa Camii, kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı.
​Rüstem Paşa Camii ibadete açıldı
20 Kasım 2020 15:43:55
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2016'da başlanan restorasyon çalışmaları tamamlanan Eminönü'ndeki Rüstem Paşa Camii, kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı.

Fatih ilçesinin Eminönü semtindeki Rüstem Paşa Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 4 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından cemaatle buluştu.

Cuma namazına Fatih İlçe Müftüsü Hüseyin Baş ve Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi başta olmak üzere Eminönü esnafı ve vatandaşlar geldi.

"Mimar Sinan'ın deniz kıyısına yaptığı üç camiden birisi Rüstem Paşa Camii'dir"

Fatih İlçe Müftüsü Baş, caminin 4 yıldır restorasyonda olduğunu ve bugün itibarıyla ibadete açıldığını söyledi.

Rüstem Paşa Camii'nin, Osmanlı döneminin en süslü camisi olarak ün kazandığını anlatan Baş, şöyle konuştu:

"Mimar Sinan'ın deniz kıyısına yaptığı üç camiden birisi Rüstem Paşa Camii'dir. Diğer camiler ise Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camii ile Şemsi Paşa Külliyesi içerisine yaptığı camidir. Mimar Sinan, bu camileri asırlar boyunca ayakta kalacak şekilde yapmıştır. Bu yapılar inşallah ileriki nesillere de aktarılacak."

Rüstem Paşa Camii'nin, mimari olarak çok güzel olduğunu ifade eden Baş, manevi güzelliğin de önemli olduğuna değinerek camide ilim meclislerinin, zikir halkalarının oluşturulmasını temenni etti.

Baş'ın konuşmasının ardından vaktin girmesiyle cemaat cuma namazını kıldı.

Cuma namazını kılan esnaf Ali Çakır, restorasyona girmeden önce de namazlarını burada kıldığını ve bugün açılacağını duyduktan sonra cuma namazı için camiye geldiğini söyledi.

Restorasyon çalışmasını beğenen ve caminin çok güzel olduğunu ifade eden Çakır, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Aslan Yılmaz ise alışveriş için Eminönü'nde olduğunu ve caminin açık olmasından dolayı cuma namazını burada kıldığını kaydetti. Restorasyon çalışmalarından haberdar olduğunu anlatan Yılmaz, "Bize nasip oldu bugün burada namaz kılmak. Buraya emek verenlerin hepsinden Allah razı olsun." dedi.

Kızılay sol
Kızılay sağ