Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela'yı ziyaret etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika turu kapsamında ikinci ziyaretini Venezuela'ya yaptı.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela'yı ziyaret etti
21 Şubat 2024 01:24:04
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika turu kapsamında ikinci ziyaretini Venezuela'ya yaptı.

Lavrov, başkent Karakas'taki Dışişleri Bakanlığı Sarı Saray'da mevkidaşı Yvan Gil ile bir araya geldi.

Baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından iki bakan, basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

Bakan Lavrov, ülkede bulunmaktan ötürü memnuniyetini dile getirerek Venezuela'nın bölgede ve dünyada Rusya'nın "en önemli dostlarından" biri olduğunu belirtti.

Venezuela ile stratejik ilişkilerini sürdürmeye "kararlı" olduklarını vurgulayan Lavrov, "Son yıllarda edindiğimiz tecrübeleri Venezuelalı dostlarımızla paylaşmaya hazırız. Uluslararası gündemin önemli konularında mutabakata vardığımızı belirtmek isterim. " ifadesini kullandı.

Lavrov, iki ülke arasındaki ticaretin ve ekonomik işbirliğinin farklı alanlarda geliştirilmesine önem verdiklerini hatırlatarak Rusya ile Venezuela arasında devam eden Yüksek Düzeyli Hükümetler arası Ticari ve Ekonomik Komisyonu'nun "temel rolüne" işaret etti.

Venezuela'nın "daha adil ve çok kutuplu" bir dünyanın inşasına "kayda değer" katkılar sağladığını anlatan Lavrov, iki ülkenin uluslararası platformlarda yaptığı işbirliğine dikkati çekti.

- İki ülke arasında son 25 yılda 340'dan fazla anlaşma yapıldı

Lavrov, son 25 yılda iki ülkenin stratejik bağlarını güçlendirmek amacıyla 340'dan fazla anlaşmaya imza attığını anımsatarak petrol üretimi, gaz sahalarının geliştirilmesi, tarım, tıp, teknoloji, bilgi, iletişim ve uzay alanında önemli ilerlemeler katettiklerini söyledi.

ABD'nin Venezuela'ya yönelik uyguladığı yaptırımları eleştiren Lavrov, "ABD'nin sebepsiz yere uyguladığı diktatörce yöntemleri, şantajı ve yasa dışı tek taraflı kısıtlamaları reddediyoruz." dedi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Gil de iki ülkeye uygulanan yaptırımlara dikkati çekerek "Venezuela ve Rusya, tek taraflı baskıcı uygulamalara maruz kaldı." ifadesini kullandı.

Gil, Rusya ile "dostluk ve işbirliğini" daha da geliştirmek istediklerini dile getirerek Rus turistlerin son zamanlarda Venezuela'nın tatil yörelerine "ciddi" ilgi gösterdiğini belirtti.

- "Bu bir soygundu, bir korsanlıktı"

"Emtrasur" adlı hava yolu şirketine ait Boeing-747 tipi kargo uçağının Arjantin'in yardımıyla ABD tarafından "çalındığını" dile getiren Gil, "Bu bir soygundu, bir korsanlıktı. Halkın temel ihtiyaçlarını temin eden bir uçaktı." diye konuştu.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.