Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
35.03
Gram Altın
2448.93
BIST 100
10935.13
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Şehidimizin cenazesi memleketine uğurlandı

Edirne'nin Süloğlu ilçesindeki kışlada askeri araç kazası sonucu şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Mehmet Özler'in (28) naaşı, törenle memleketi Çankırı'ya uğurlandı.
Şehidimizin cenazesi memleketine uğurlandı
26 Temmuz 2023 09:30:06
Edirne'nin Süloğlu ilçesindeki kışlada askeri araç kazası sonucu şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Mehmet Özler'in (28) naaşı, törenle memleketi Çankırı'ya uğurlandı.

Görevli olduğu Edirne'deki 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında askeri araç kazası sonucu şehit olan Özler'in naaşı uğurlama töreni Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde gerçekleşti.

Tören birliklerince Türk bayrağına sarılı şehidin naaşı hastane morgundan alınarak bahçedeki alana getirildi. Saygı duruşunda bulunuldu, şehidin özgeçmişi okundu.

Törene şehit eşinin askeri kıyafetlerini giyen Mihriban (30), çocukları Esila İkra (5) ve Açelya Büşra Özler (3) ile Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, Edirne Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Edirne Jandarma Komutanı Albay Suat Dönmez, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş ve vatandaşlar katıldı.

Edirne Müftüsü Hasan Başoğlu'nun dua okumasının ardından tören birliği şehidin naaşını cenaze aracına taşıdı.

Cenazenin Çankırı merkeze bağlı Alıca köyünde defnedileceği belirtildi.

Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Mehmet Özler, dün görev yaptığı kışlada askeri araç kazası nedeniyle yaralanmış, kaldırıldığı Süloğlu Devlet Hastanesinde kurtarılamamıştı.

gazi_ce282e6d4f5ec1166820bb4d8985b0e4.jpg

Şehit kimlere denir?

Şehit, kutsal bir ülkü, din veya inanç uğrunda hayatını kaybeden kişilere verilen bir unvandır. "Şehâdet" ise şehit olma eylemini ifade eder.

Türkiye'de şehitlik kavramı ayrıca vatanını, milletini veya görevini savunurken yaşamını yitiren herkes için kullanılmaktadır. Türkiye'de şehit olarak nitelendirilen kişiler, askerler, güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları ve diğer kamu görevlileri olabilir. Bu kişilere inançlarına bakılmaksızın "şehit" denir ve bu unvan, toplumda büyük saygınlık ve değer taşır.

İslam Dini'nde Şehit:

İslam dini, Müslüman inancına göre, Allah yolunda cihat ederken veya dine sadakatleri nedeniyle hayatını kaybeden kişilere "şehit" denir. Müslümanlar için şehitlik, yüce bir makamdır ve İslam inancına göre şehitler, Allah'ın rahmetiyle mükafatlandırılırlar. Ölümleri kutsal kabul edilir ve cennette özel bir yeri olduğuna inanılır.

Askeri anlamda şehit:

Askeri terimlerde, bir savaşta düşmana karşı ölümü göze alarak, vatanını, milletini ve inancını korumak için canını feda eden askerlere "şehit" denir. Bu durum, bir ülkenin savunması için savaşan askerlerin vatanseverliğini ve fedakarlığını vurgular.

Gazi ne demek?

"Gazi", Türkçe bir kavram olup, askeri bir unvan ve onurlandırma terimidir. Gazilik, savaşlarda yaralanarak veya cephede gösterdiği kahramanlık ve cesaret nedeniyle ödüllendirilen kişiler için kullanılan bir unvandır.

Gazi kelimesinin kökeni Arapçadır ve "zafer kazanmış, galip gelmiş" anlamına gelir. Türkçe'de ise gazilik terimi, savaşlarda şanlı bir zafer kazanarak düşmanı yenmiş olan kişileri ifade eder.

Gazi unvanı, genellikle askeri operasyonlarda yaralanmış veya savaşta önemli kahramanlık göstermiş askerlere veya sivil vatandaşlara verilir. Bu unvan, Türk tarihindeki savaşlarda gösterilen kahramanlıklar ve fedakarlıklar nedeniyle büyük değer taşır.

Gazi unvanı, savaşlarda ülkesini savunurken yaralanmış veya üstün kahramanlık sergilemiş bireylerin onurlandırılması ve toplumda özel bir statüye sahip olmaları amacıyla verilir. Gazilere, toplumun saygısını ve minnettarlığını ifade etmek için farklı imkanlar ve haklar da tanınabilir. Örneğin, çeşitli sosyal haklar, sağlık hizmetleri ve ekonomik destek gibi ayrıcalıklara sahip olabilirler.

TDV kurban