Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
35.00
Gram Altın
2499.16
BIST 100
10643.58
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Şifa Hastanesi avlusunda toplu mezar bulundu

Katil İsrail güçlerinin sığınak var yalanı ile baskın düzenleyerek harabeye çevirdiği Gazze kentindeki Şifa Hastanesi avlusunda toplu mezar bulundu.
Şifa Hastanesi avlusunda toplu mezar bulundu
16 Nisan 2024 13:44:38
Katil İsrail güçlerinin sığınak var yalanı ile baskın düzenleyerek harabeye çevirdiği Gazze kentindeki Şifa Hastanesi avlusunda toplu mezar bulundu.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yayımlanan bir video, katil İsrail askerlerinin baskın düzenlediği Şifa Hastanesi'ndeki soykırımı gözler önüne serdi.

Videoda konuşan Sağlık Bakanlığı Acil Durum Komitesi Üyesi Mutasım Salah, "Şifa Hastanesinde ilk toplu mezar, hastanenin ön bahçesinde gömülü 10 cenazenin bulunmasının ardından ortaya çıktı. Bulunan cenazelerin bir kısmı çürümüş durumda, bir kısmı da vücut parçalarından ibaret ve bazı cesetler kadınlara ait." ifadesini kullandı.

Toplu mezardan çıkarılan cenazelerle ilgili çalışmaların; Sağlık, Adalet, İçişleri bakanlıklarından yetkililerin bulunduğu ortak bir komite tarafından yürütüldüğünü aktaran Salah, kimlik tespiti ve hukuki işlemlerin tamamlanmasının cenazelerin defnedileceğini kaydetti.

AA muhabirine konuşan kaynaklar, hastane bahçesinde bulunan 10 cenazenin, İsrail askerleri tarafından daha önce öldürülüp, hastanenin ön bahçesine düzensiz bir şekilde gömüldüğünü belirtti. Hastanenin avlusunda ve çevresinde yapılan arama çalışmalarında çürümüş, yanmış, kesilmiş, toplu veya tek başına gömülmüş birçok ceset bulunduğu aktarıldı. Sağlık kaynakları, gömülü cenazelerin sayısının kesin olarak belirlenmesinin henüz mümkün olmadığını ifade etti. Arama çalışmalarının devam ettiği vurgulandı.

Hamas'tan yapılan açıklamada, Şifa Hastanesinde bulunan toplu mezara ilişkin, İsrail'in "utanç verici uluslararası sessizlikten faydalanarak sürdürdüğü iğrenç uygulamalarının sınırı olmadığı" kaydedildi.

Başta yıkım ve öldürülen Filistinliler olmak üzere Şifa Hastanesi ve çevresinde ortaya çıkarılan durumun, uluslararası kurumlara göre savaş suçu teşkil ettiği vurgulandı.

Açıklamada, "Uluslararası kurumlardan, bu sapkın oluşumun (İsrail) liderlerinden derhal hesap sorarak rollerini işlevsel hale getirmeleri beklenmektedir." ifadesi kullanıldı.

gazze3_e58378c801c0c8886737766dd58cba72.jpg

409 cenaze çıkarıldı

Sivil Savunma Birimi Sözcüsü Mahmud Basal, 9 Nisan'da katil İsrail ordusunun çekilmesinin ardından güneydeki Han Yunus kenti ile Gazze'deki Şifa Hastanesi ve çevresinden 409 cenazenin çıkarıldığını ve arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.

gazze2_0c2353d603bb7848215e2cb59ba5e554.jpg

Ne olmuştu?

Katil İsrail ordusu, 18 Mart'ın ilk saatlerinde Gazze kentinin batısında bulunan Şifa Hastanesi'ne baskın düzenleyip Filistinlilerin sığındığı yerleşkeyi kuşattı.

Gazze'deki hükümet, İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi ve çevresinde 400'den fazla Filistinliyi öldürdüğünü, 900'den fazlasını alıkoyduğunu ve 1050 evi yıktığını duyurdu.

2 hafta süren baskında 200 kişini katledildiği, 500'den fazla kişinin ise alıkonulduğunu açıkladı.

gazze-1_1abaa9e04b01b3dbe6745ed388fb74b8.jpg

Çekilmeden önce Hastaneyi enkaza çevirdiler

Görgü tanıkları, katil İsrail güçlerinin çekilmeden önce Şifa Hastanesinin tüm binalarını yaktığını, hastanenin cerrahi binasının katlarını ve odalarını tamamen yıktığını, geri kalanını ateşe verdiğini, ana resepsiyon ve acil durum binasını da yakarak içindeki tüm tıbbi malzemeleri imha ettiğini belirtti.

Kati İsrail ordusu, 15 Kasım 2023'te de Şifa Hastanesine tüneller ve cephanelikler bulunduğu iddiasıyla baskın düzenledi, ancak iddialarını destekleyecek kanıtlar sunamadı.

Kati İsrail ordusu, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları hedef alan saldırılarını sürdürerek insani yardımların girişini engelledi ve halkı açlığa mahkum etti.

Bu süre zarfında en az 14,500'ü çocuk, 9,560'ı kadın olmak üzere 33,797 Filistinli katledildi, 76,464 kişi yaralandı.

Binlerce cansız bedenin hala enkaz altında olduğu bildirilirken, hastane ve eğitim kurumları gibi sivil altyapılar da hedef alındı.