Dolar (USD)
18.5039
Euro (EUR)
18.1433
Gram Altın
988.22
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Sisi Washington Post'a konuştu

Sisi Washington Post'a konuştu

ABD'yi Mısırlıları terk etmekle suçlayan Sisi, ''Onlara arkanızı döndünüz ve onlar bunu unutmayacaklar' dedi.

04 Ağustos 2013 17:37:00

ABD'yi Mısırlıları terk etmekle suçlayan Sisi, ''Onlara arkanızı döndünüz ve onlar bunu unutmayacaklar' dedi.

Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi, ABD'nin Mısırlıları "terk ettiğini" söyledi. Sisi, ABD yönetimi için "Mısırlılara arkanızı döndünüz ve onlar bunu unutmayacaklar" dedi.
Washington Post gazetesine mülakat veren Sisi, ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler'in ülkeyi yönetmede yetersiz kaldığını iddia etti.
Ordunun Mısırlılar tarafından seçilen bir cumhurbaşkanına tam saygı gösterdiğini savunan Sisi, "Mursi'nin başarısını önceden öngörmüştük ve bu noktada da hevesliydik. Eğer buna karşı çıkmak ve onların Mısır'ı yönetmesine izin vermemek isteseydik, geçmişteki gibi seçimler sırasında birşeyler yapardık. Ne yazık ki önceki cumhurbaşkanı neredeyse tüm devlet kurumlarıyla savaşmayı seçti. Bir cumhurbaşkanı tüm bu devlet kurumlarıyla çatışmaya girdiği zaman başarılı olma şansı çok zayıftır" diye konuştu.
ABD'nin tavrını eleştiren Sisi, şunları kaydetti:
"Mısır'ın iyiliği ve güvenliğiyle ilgilenen ABD ve tüm uluslararası güçlerin rolleri nerede, gerçekten merak ediyorduz. Özgürlük ve demokrasi sadece sizin ülkelerinizde çok iyi icra edilmeli de diğer ülkelerin aynı değerleri uygulama ve aynı ortamların keyfini çıkarma hakkı yok mu? Milyonlarca Mısırlı'nın Tahrir'de değişim için çağrı yaptığını görmediniz mi? Bunlara cevabınız nedir? Mısırlıları terk ettiniz, onlara arkanızı döndünüz ve onlar bunu unutmayacaklar. Şimdi Mısırlılara sırtınızı dönmeye devam etmek istiyor musunuz? ABD'nin çıkarlarıyla Mısır halkının istekleri çatışmak zorunda değil. Biz ABD yetkililerinin, önceki cumhurbaşkanına bile ülke problemlerinin üstesinden gelebilmesi için yardım sağlamasını daima istedik."
ABD'nin ne yaptığına yönelik soru üzerine Sisi, "Sonuç çok açık. ABD'den Mısır'a ekonomik yardımlar nerede? Önceki cumhurbaşkanı'nın (Mursi) yönetimde olduğu yıl boyunca bile ABD'nin Mısır'ın ekonomisini onarması ve ihtiyaçlarının üstesinden gelmesi için yardım edeceği destek neredeydi?" diye sordu.
ABD'nin Müslüman Kardeşler üzerinde önemli bir etkisi ve baskı gücü olduğunu savunan Sisi, ABD yönetiminin Mısır'daki ihtilafı çözmek için bu gücünü kullanmasını istedi.
Cumhurbaşkanı adaylığı ihtimali
Ülkede gerçekten bir sivil yönetim isteyip istemedikleri sorusuna "Evet kesinlikle" yanıtını veren Sisi, gelecek seçimlerde de uluslararası gözlemcileri kabul etmeye hazır olduklarını belirterek, "MIsırlılar siz Amerikalıları örnek alıyor, onların umutlarını hayal kırıklığına uğratmayın, onlara sırtınızı dönmeyin" dedi.
Cumhurbaşkanlığı için yarışıp yarışmayacağına yönelik soru üzerine de es-Sisi, "yönetime geçme gibi arzusunun olmadığını" belirtti ancak gelecekte cumhurbaşkanlığına aday olma olasılığını da dışlamadı.
Sisi, ABD'nin F-16'ların teslimatını askıya almasından "hayal kırıklığı duyduğunu, bunun ulusunu seven bir askere uygulanan bir yöntem olmaması gerektiğini" savundu.
Es-Sisi, başka bir soru üzerine de ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisini aramadığını ama ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın kendisini her gün aradığını söyledi.
Advertisement Advertisement