Dolar (USD)
32.31
Euro (EUR)
34.87
Gram Altın
2403.72
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

STM Malezya donanmasına 3 korvet inşa edecek

Türk savunma sanayii şirketlerinden STM, "Littoral Mission Ship Batch-2 (LMSB2)" projesi çerçevesinde Malezya Kraliyet Donanması için 3 adet korvet inşa edeceğini açıkladı.
STM Malezya donanmasına 3 korvet inşa edecek
11 Haziran 2024 08:38:39
Türk savunma sanayii şirketlerinden STM, "Littoral Mission Ship Batch-2 (LMSB2)" projesi çerçevesinde Malezya Kraliyet Donanması için 3 adet korvet inşa edeceğini açıkladı.

Haber: Marina Mussa

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, İstanbul'da "Littoral Mission Ship Batch-2" projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nda tören düzenledi.

Törene, Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, STM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Kaya, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Malezya Savunma Bakanlığı temsilcileri ve Türk savunma sanayi şirketlerinin yöneticileri katıldı.

'LMS Batch-2 sadece bir başlangıç'

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, "Türkiye ve Malezya arasında ‘Savunma Ürünleri Tedarikine İlişkin G2G Mutabakat Muhtırası İmza Töreni ve Kraliyet Malezya Donanması için tedarik edilecek 'Kıyı Görev Gemisi (LMS) Batch 2 Projesi Kabul Mektubu (LoA) Teslim Töreni'ni gerçekleştirdik. Malezya ilk defa bir ülke ile savunma ürünleri tedarikine yönelik G2G Mutabakat Muhtırası imzalamış oldu." ifadelerini kullandı.

Ana yüklenicisi STM olan ve Kraliyet Malezya Donanması'nın gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan üç gemi Türkiye'de inşa edileceğini söyleyen Görgün, "Gemilerin özelleştirilmesi sırasında HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN olmak üzere bir dizi Türk savunma sanayii firmasının ürünü kullanılacak. LMS Batch-2 Projesi'nin, iki ülke arasında deniz platformları üzerine uzun vadeli iş birliklerinin sadece başlangıcı olduğuna yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.

'STM'yi tebrik ederim'

Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasının her iki ülkeye, özellikle Malezya’ya fayda sağlayacağına inanıyorum, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bugün sofistike bir askeri güç, mükemmel savunma teknolojilerine sahip ve Batı Asya'nın en ileri askeri üretim ülkelerinden biri konumunda. Bugün, STM ile LMS Batch 2’nin Kabul Mektubu teslim törenine şahit oluyoruz. Mutabakat Zaptı'nı imzaladığımızda, LMS satın alımı için 'LOA' vereceğiz. Bu da çok tarihi bir an, çünkü bugün Türkiye’de, STM tarafından üç LMS inşasına başlayacağımız anlamına geliyor. STM’yi tebrik ederim."

'Ukrayna için de iki adet korvet inşasına devam ediyoruz'

STM olarak 30 yılı aşkın bir süredir, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını milli ve yenilikçi sistemlerle karşıladıklarını belirten STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de, "Ülkemiz savunması için çıktığımız yolda, bugün mühendislik tecrübelerimizi ve teknolojilerimizi, dost ve kardeş ülkelere de aktarıyoruz. Pakistan Donanması için inşa ettiğimiz su üstü platformları ve deniz altı modernizasyonlarının ardından, STM ana yükleniciliğinde Ukrayna için de iki adet korvet inşasına devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

'Gemilerin inşasına bu yıl başlanacak'

Malezya Donanması'nın gücüne güç katacak bir anlaşmaya imza atmaktan gurur duyduklarını ifade eden Güleryüz, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığımız ve Savunma Sanayii Başkanlığımız öncülüğünde, dost ve kardeş Malezya Kraliyet Donanması için, uluslararası sularda kendini başarıyla kanıtlamış Ada Sınıfını temel alan 3 gemi inşa edeceğiz. Gemilerin inşasına bu yıl başlanacak ve 3,5 yıl içinde üç gemiyi de Malezya Donanması’na teslim edeceğiz. Devletten devlete (G2G) şeklinde yapılacak anlaşma ile STM, tasarımdan performansa, inşadan gemilerin teslimine kadar projenin tüm aşamalarından sorumlu ana yüklenici olacaktır.

Proje kapsamında, gemilerin inşası ve donatımı Türkiye'de, Türk Savunma Sanayii şirketlerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilecektir. STM ana yükleniciliğinde inşa edilecek gemiler; ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN başta olmak üzere yaklaşık 50 yerli firmanın öncü sistemleri ile donatılacaktır. Modern silah sistemleri, sensörler ve komu kontrol sistemine sahip olacak Malezya Korvetleri, geniş görev yelpazesinde Malezya Donanması’na hizmet verecektir."

STM LMS Batch-II özellikleri

STM, Malezya Kraliyet Donanması'nın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış ve özelleştirilmiş üç korveti, Sahil Görev Gemisi İkinci Seri (LMSB2) Projesi kapsamında Türkiye'de inşa edecek. STM, projenin tasarım, performans, inşa ve teslimat dahil tüm aşamalarından sorumlu ana yüklenici olacak.

Projede, gemi tasarımı, proje yönetimi, inşaat yönetimi, malzeme ve sistem tedariki, entegrasyon tasarımı ve montajı, testler ve Entegre Lojistik Destek (ILS) faaliyetleri STM tarafından üstlenilecek. Ayrıca, tasarım ve ILS dokümanlarının hazırlanması da STM'nin sorumluluğunda olacak.

Gemilerin inşası ve donatımı Türkiye'de, Türk Savunma Sanayii şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. ASELSAN, 30 mm MUHAFIZ (Smash) Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi, CENK 3D Arama Radarı, ARES 2D Su Üstü Radar ED sistemi, Akrep Atış Kontrol Radarı, Chaff Aldatma Sistemi, Dost-Düşman Tanıma Sistemi (IFF) ve diğer elektronik sensörleri sağlayacak. ROKETSAN, ATMACA Gemisavar Füzesini, HAVELSAN ise Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ve 76 mm top atış kontrol sistemini projeye dahil edecek.

99,56 metre uzunluğunda ve 2.500 ton deplasman kapasitesine sahip olacak gemiler, 26 knot maksimum hıza ulaşabilecek. Ayrıca, helikopter iniş platformu ve 111 kişilik personel kapasitesi bulunacak.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban