Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.95
Gram Altın
2428.47
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Suriyeli ilk astronot Muhammed Faris, Halep'te son yolculuğuna uğurlandı

Suriyeli ilk astronot Tümgeneral Muhammed Faris, Halep'in Azez ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.
Suriyeli ilk astronot Muhammed Faris, Halep'te son yolculuğuna uğurlandı
22 Nisan 2024 21:22:04
Suriyeli ilk astronot Tümgeneral Muhammed Faris, Halep'in Azez ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Gaziantep'te tedavi gördüğü hastanede 20 Nisan'da hayatını kaybeden 73 yaşındaki Suriyeli ilk astronot Faris için Azez'de cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Suriye Milli Ordusu (SMO), Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye Geçici Hükümeti (SGH) temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları üyeleri ile bölge halkından binlerce kişi katıldı.

SMO komutanlarından Muhammed Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Faris'in Suriye halkı için bir özgürlük önderi olduğunu söyledi.

Suriye halkının onur ve özgürlük mücadelesinde Esed rejimine karşı çıktığını ifade eden Hasan, "İnsanlar ölümlü. Herkesin sonu gelecek bu hayatta. Ancak zalime karşı onurlu duruşları ile bilinenler ölümsüzdür." diye konuştu.

- Muhammed Faris

26 Mayıs 1951'de Halep'de dünyaya gelen Muhammed Faris, Sovyetler Birliği ile uzay yolculuğu yapan ilk Suriyeli ve ikinci Arap astronot olmuştu.

Tümgeneral Faris, 1987'de uzaya gidip gelmesinin ardından ülkesinde kahraman gibi karşılanmış ve Suriye'deki üniversitelerde yaklaşık 10 yıl ders vermişti.

Suriye'de 2011 yılında Esed rejimine karşı başlayan halk ayaklanması ve iç savaşın ardından Türkiye'ye sığınan Faris, 19 Nisan'da Gaziantep'te hastanede hayatını kaybetmişti.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


TDV kurban
Advertisement