Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tek şarjla 1000 km yol gitti

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan SUV aracı, Fas ve Sahra Çölü'nde 1000 kilometrelik test sürüşünü tek bir şarjla başarıyla tamamladı.
Tek şarjla 1000 km yol gitti
19 Ekim 2023 14:08:55
Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan SUV aracı, Fas ve Sahra Çölü'nde 1000 kilometrelik test sürüşünü tek bir şarjla başarıyla tamamladı.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'ndeki öğrenci ekibi, güneş enerjisiyle çalışan araçlarından biri olan Stella Terra'yı tanıttı. Stella Terra, arazi sürüşü için tasarlanmış benzersiz bir tasarıma sahip olan bir araçtır.

Yolculuk yapma yeteneği ve güneş enerjisiyle çalışabilme özelliğiyle dikkat çeken Stella Terra, saatte 90 mil (145 km) azami hıza sahip ve yaklaşık 1200 kg ağırlığındadır. Aracın güç kaynağı, çatısında bulunan güneş panelleridir.

1000 kilometrelik zorlu bir test sürüşü gerçekleştirdi

Stella Terra, dikkat çeken bir başarıya imza atarak Fas ve Sahra Çölü boyunca 1000 kilometrelik zorlu bir test sürüşünü, yalnızca bir şarj yapmadan tamamladı. Bu, özellikle uzun yolculuklar sırasında şarj veya yakıt ikmali gerekliliğini ortadan kaldırma potansiyeli sunar.

Araç, güneş enerjisinin yanı sıra dahili bir lityum iyon bataryaya da sahiptir. Bu, daha az güneşli günlerde ve gece sürüşlerinde enerji sağlar ve geleneksel şarj istasyonları aracılığıyla şarj edilebilir.

Stella Terra'nın performansı, teknolojinin ilerlemiş bir seviyede olduğunu gösteriyor. Ekip yöneticisi Wisse Bos, aracın tasarımında süspansiyondan güneş panellerinin invertörlerine kadar pek çok özgün özellik bulunduğunu belirtiyor.

Sürücülerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneş panellerinden temin etmesi, fazladan enerji sağlayacak düzeyde etkili olduğunu gösteriyor. Bu fazla enerji, cihazların şarj edilmesi veya yemek pişirme gibi ek işlevler için kullanılabilir.

Araç aynı zamanda güneş panelleri hareketsizken şarj etme verimliliğini artırmak veya yol kenarında gölge sağlamak için daha büyük bir gölgelik olarak katlanabilir.

Verimliliği yüzde 97

Ekip, güneş panellerinin güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmedeki verimliliğinin yüzde 97 olduğunu belirtiyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, satın alabileceğiniz en verimli güneş panelleri genellikle yüzde 45'ten fazla verimli değildir.

Ancak güneş enerjili araçların geniş ölçekte ticarileşmesi ve farklı iklim koşullarında kullanılabilir hale gelmesi, daha fazla mühendislik ve maliyet azaltma çalışmalarını gerektiriyor. Stella Terra'nın kâr amacı gütmeyen bir projenin bir parçası olduğunu ve finansman kaynaklarını açıklamadığını belirtmekte fayda var.

Sahra Çölü gibi güneşli bölgelerde bu tür teknolojiler daha verimli olabilir, ancak daha az güneş alan bölgeler için uygunluğu sınırlı olabilir. Bu nedenle, güneş enerjisiyle çalışan araçların ticarileştirilmesi için daha fazla çalışma gerekebilir.

ABONE OL
Murat kurum 300x250