Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.29
Gram Altın
2492.64
BIST 100
9693.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Temel Kotil: 'KAAN' bütün uçaklarla savaşabilecek seviyede

23 Şubat 2024 09:45:09
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, milli savaş uçağı KAAN'ın dünyada bu kadar kısa sürede yapılan en başarılı proje olduğunu söyledi.

Türkiye'nin milli savaş uçağı KAAN, ilk uçuşunu gerçekleştirerek Türkiye'nin kendi 5. nesil savaş uçağını üretme yolunda önemli bir adım attı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN'ın uçuşunun ardından TRT Haber'e konuk oldu ve KAAN'ın mevcut tüm uçaklarla başarıyla rekabet edebilecek düzeyde olduğunu belirtti. Kotil, KAAN'ın hızlı bir şekilde tamamlanmasıyla dünya genelinde büyük yankı uyandırdığını vurgulayarak, 'dünyada ses getirdi, çünkü başkası bu kadar hızlı yapamadı." dedi.

İşte Temel Kotil'in açıklamalarından öne çıkan satırbaşları:

Uçak 5. Nesil olunca bugün var olan bütün uçaklarla savaşabiliyor anlamına geliyor.

İlk uçuş çok önemliydi. 25 ton bir cihaz. İçinde yok yok aslında. Bilgisayarı, hidrolik sistemi, güç dağıtım sistemi..

İniş takımları yerli , jenaratörü yerli, kanopisi yerli bir matoru ve fırlatma koltuğu dışında tümüyle yerli bir uçak. Türklerin şimdiye dek yaptığı en komplesk mühendislik cihazı bu.

Zorun zorunu yaptık. Teknolojiyi seçerken F-22 ve F-35'ten daha üst teknolojiyi seçtik.

'5. nesil uçak yapan ilk 4 ülkeyiz'

17 bin TUSAŞ çalışanı çok büyük emek verdiler. Ben yıllardan beri bu işin içinde olan biriyim. Büyük başarılar kalpten çıkar beyinden çıkmaz. Bu kalpten çıktı. Hedef çağı 2028'de 20 uçağı Hava Kuvvetleri'ne teslim etmeyi planlıyoruz.

Bu Türkiye'nin başarısı. Çok büyük projelerinin en büyük düşmanı "acaba" sorusu. Büyük projlerde "acaba" kelimesini yasaklamak lazım. İstiyorsak yaprız, Allah nasip eder, etti.

Türkiye bu genç kadrosuyla Almanya'yı da , Fransa'yı da, İngiltereyi'de geride bırakır.

'Milli motoru, uçağın teslim sürecine yetiştirmeyi planlıyoruz'

Dünyada bu kadar kısa sürede yapılan en başarılı proje. Eurofıghter, F-16, Rafael uçakları KAAN'dan daha alt teknoloji. Dost ve Kardeş ülkelerin KAAN'a ilgisi var. KAAN'ın 6. Nesle dönüştürülmesi için de çalışma yapılıyor.. ANKA-3'ü 1 sene içinde teslim edeceğiz.