Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
35.00
Gram Altın
2499.16
BIST 100
10643.58
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tunceli'de Komando taburunda yangın çıktı

Tunceli'nin Pertek ilçesinde 51'inci Komando Tugayı 1'inci Komando Taburu yatakhanesinin çatısında elektrik aksamından çıktığı tahmin edilen yangına müdahale edildi.
Tunceli'de Komando taburunda yangın çıktı
03 Ağustos 2023 08:46:00
Tunceli'nin Pertek ilçesinde 51'inci Komando Tugayı 1'inci Komando Taburu yatakhanesinin çatısında elektrik aksamından çıktığı tahmin edilen yangına müdahale edildi.

Pertek'te Komando Taburu yatakhanesinde çıkan yangın sonucunda bina tahliye edilirken, il merkezi ve ilçelerden çok sayıda ekip olaya yerine sevk edilirken, çıkan yangın kontrol altına alındı.

Meydana gelen yangın, akşam saatlerinde ilçede bulunan 51’inci Komando Tugayı 1’inci Komando Taburu’nun 4 katlı yatakhanesinin çatısında çıktı. Elektrik aksamından çıktığı düşünülen yangında alevler, kısa sürede alt katlara sıçradı. Bina hızlıca tahliye edilirken, olaya yerine gelen itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması üzerine il merkezi ve ilçelerden itfaiye ekipleri geldi.

Olay yerine Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve TOMA’lar sevk edildi. Takviye gelen ekiplerin müdahalesiyle yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Soğutma çalışmaları sürerken Vali Mehmet Ali Özkan da tabura gelerek yetkililerden bilgi aldı.

tunceli-valisi-ozkandan-a-1_1a044557f3e69d9da951e6afb3f4ad47.jpg

"Yangın kontrol altına alındı"

Vali Özkan, yaptığı açıklamada, “Akşam saatlerinde Pertek ilçemizde bulunan 51’inci Komando Tugayı 1’inci Komando Taburu’nun vardiya yatakhanesinin çatısında yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine Pertek, Hozat ve merkez belediyeden itfaiyeler geldi. Ayrıca İl ve Bölge Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda TOMA bölgeye kısa sürede sevk edildi. Ekiplerin müdahalesiyle şu an itibariyle yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları devam ediyor. Yaralımız yok” ifadelerini kullandı.

Komando taburu nedir?

Komando Taburu, askeri birimler içerisinde özel harekat ve hızlı müdahale kabiliyetine sahip olan bir tabur düzenindeki birlikleri ifade eder. Komando birlikleri, özellikle zorlu arazi koşullarında ve düşmanın arkasında gerçekleştirilecek operasyonlarda görev alabilen, özel eğitimli ve donanımlı askerlerden oluşur.

Komando birlikleri, askeri üniformaları, silahları ve teçhizatlarıyla birlikte zorlu doğa koşullarına uyum sağlayabilen ve hızlı hareket kabiliyetine sahip olan özel birimlerdir. Dağcılık, su üstü ve su altı harekatları, keşif görevleri, gerilla savaşı, sabotaj, istihbarat toplama ve diğer özel operasyonlar gibi çeşitli görevlerde yer alabilirler.

Komandolar, genellikle özel eğitimden geçerler ve fiziksel olarak üst düzeyde bir dayanıklılığa ve yeteneklere sahiptirler. Eğitimleri sırasında, hızlı karar alma, savaş becerileri, taktik bilgi ve arazi bilinci gibi özellikler kazandırılır.

Komando Taburu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve birçok ülkenin ordusunda önemli bir özel birlik olarak görev yapar. Bu birlikler, çatışma bölgelerinde, terörle mücadelede, rehine kurtarma operasyonlarında ve diğer riskli durumlarda etkin şekilde kullanılır. Hem düşmanla karşı karşıya gelme kabiliyetleri hem de arkadan vurma yetenekleri sayesinde düşmanı şaşırtma ve etkisiz hale getirme konusunda kritik bir rol oynarlar.