Dolar (USD)
32.17
Euro (EUR)
34.98
Gram Altın
2499.98
BIST 100
11071.57
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tunceli'de teröristlerin kullandığı 27 sığınak imha edildi

Tunceli'nin Hozat ve Nazımiye ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, teröristlerin kullandığı tespit edilen 27 sığınak ve mağara imha edildi.
Tunceli'de teröristlerin kullandığı 27 sığınak imha edildi
07 May 2024 14:12:59
Tunceli'nin Hozat ve Nazımiye ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, teröristlerin kullandığı tespit edilen 27 sığınak ve mağara imha edildi.

Haber: Marina Mussa

Zorlu arazi koşullarına sahip Tunceli'de, Valilik ve İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde terörle mücade operasyonları hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda komandolar, jandarma özel hareket timleri (JÖH) ve güvenlik korucularının katılımıyla kentin en kritik noktalarına operasyonlar düzenleniyor.

Helikopter desteğinde arazide arama yapan güvenlik güçleri, son olarak Hozat'ta "Şehit Savcı Murat Uzun", Nazımiye'de ise "Şehit Uzman Jandarma Çavuş Ahmet Erol" operasyonlarını gerçekleştirdi.

Zorlu arazi şartlarında görev yapan güvenlik güçleri, özel eğitimli köpeklerin katılımıyla Aliboğazı, Atnalı Anabarınma Alanı, Kuru Dere Mahallesi, Kızılca Mahallesi, Veliağa Mahallesi, Beşik Tepe Mahallesi, Boz Tepe ve Tahar Çayı bölgeleri ile Sülbüs Tepe bölgelerindeki terör yuvalarını aradı.

Dere ve nehirleri, kurdukları halat sistemleriyle aşan komandoların, tırmanış ekipmanları bağladıkları eğitimli köpekleri de su üzerinde karşıdan karşıya geçirdikleri anlar kameralara yansıdı.

27 sığınak ve mağaranın yeri tespit edildi

Arazide yürütülen çalışma sonucunda dağlık alanda teröristlerce kullanıldığı belirlenen 27 sığınak ve mağaranın yeri tespit edildi.

Güvenli şekilde bu alanlarda yapılan aramalarda, 4 kalaşnikof piyade tüfeği, bu silahlara ait 52 fişek ve 4 şarjör, av tüfeği, basma düzenekli 5 el yapımı patlayıcı, 37 G-3 piyade tüfeği fişeği ile şarjörü, 50 piyade tüfeği fişeği, 2 el yapımı patlayıcı anahtar sistemi, 7 el dürbünü, silah üstü keskin nişancı dürbünü ile çok sayıda teknik ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Jandarma ekipleri, delil niteliğindeki malzemelere el koyarak, sığınak ve mağaraları kullanılamaz hale getirdi.

TDV kurban