Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tunus: Uluslararası toplum, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından sorumlu

Tunus Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin (BMGK) barış ve güvenliği koruma rolünü yerine getiremediğini, bu nedenle İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarından uluslararası toplumun sorumlu olduğunu belirtti.
Tunus: Uluslararası toplum, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından sorumlu
21 Şubat 2024 21:31:07
Tunus Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin (BMGK) barış ve güvenliği koruma rolünü yerine getiremediğini, bu nedenle İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarından uluslararası toplumun sorumlu olduğunu belirtti.

Tunus Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin, BMGK'da Cezayir'in sunduğu Gazze'de acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Cezayir'in BMGK’ya sunduğu Gazze'de acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısının konseyde kabul edilmemesinin ardından, Tunus, kardeş Filistin’in masum sivil halkına yönelik 4,5 aydır devam eden utanç verici, acımasız ve barbarca saldırıdan uluslararası toplumu sorumlu tutuyor." ifadelerine yer verildi.

BMGK'nın uluslararası barışı ve güvenliği koruma işlevini yerine getiremediği taktirde Filistin halkının yanı sıra tüm bölgenin tehdit altında kalacağı vurgulanan açıklamada, "İşgalci gücün, soykırım suçu işlemesine ve Filistin halkını vatanlarından tasfiye etme planını sürdürmesine izin veren 'veto' hakkının sorumsuzca kullanılmasından uzak durulması çağrısında bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Tunus’un, Filistin halkının meşru tarihi haklarını ve kendi kaderini tayin hakkını yeniden tesis etmek ve Filistin topraklarında başkenti Kudüs olan tam bağımsız bir devlet kurmak amacıyla işgale karşı mücadelesine kararlı ve koşulsuz desteğini teyit ettiği aktarıldı.

- Cezayir'in karar tasarısı

Cezayir tarafından sunulan karar tasarısında, Gazze'de acil insani ateşkes sağlanması talep ediliyordu.

Sivillere yönelik her türlü saldırının kınandığı tasarıda, aynı zamanda Filistin halkının zorla yerinden edilmesine karşı çıkılıyordu.

Karar tasarısında, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısı yapılırken, Gazze'nin tüm bölgelerine engelsiz insani yardım sağlanması gerektiği vurgulanıyordu.

Tüm esirlerin serbest bırakılması talep edilen karar tasarısında, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail'e yönelik 26 Ocak'ta aldığı ihtiyati tedbir kararlarına da atıfta bulunuluyordu.

BMGK üyesi 15 ülkeden 13'ünün "evet" oyu verdiği tasarıyı, ABD daimi üye olarak sahip olduğu veto yetkisini kullanarak reddederken, İngiltere "çekimser" kaldı.

- ABD, daha önce de ateşkes çağrılarını veto etti

ABD, daha önce 16, 18 ve 25 Ekim 2023 ile 8 Aralık 2023'te BMGK'de Gazze'ye ilişkin sunulan karar tasarılarını veto etmişti.

ABD, BM Genel Kurulunda 13 Aralık 2023'te 153 ülkenin "evet" oyu kullandığı Gazze'de acil insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısı için de "hayır" oyu kullanan 10 ülkeden biri olmuştu.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.