Dolar (USD)
32.89
Euro (EUR)
35.29
Gram Altın
2465.94
BIST 100
10763.79
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tunus'ta 2024 yılı içerisinde 3 bin 369 düzensiz göç girişimi engellendi

Tunus'ta 2024 yılı içerisinde engellenen 3 bin 369 göç girişiminde, 4 bin 336 göçmen yakalandı, 341 göçmenin ise cansız bedenine ulaşıldı.
Tunus'ta 2024 yılı içerisinde 3 bin 369 düzensiz göç girişimi engellendi
21 May 2024 18:59:03
Tunus'ta 2024 yılı içerisinde engellenen 3 bin 369 göç girişiminde, 4 bin 336 göçmen yakalandı, 341 göçmenin ise cansız bedenine ulaşıldı.

Tunus İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Göçmen Kaçakçılığını Azaltma ve Düzenli Göç Yolarını Destekleme” forumunda 2024 yılında düzenlenen düzensiz göç girişimlerinin engellenmesine yönelik operasyonlara ilişkin bilgi verildi.

Forumda konuşan Tunus İçişleri Bakanı Kemal el-Feki, 2024 yılı içerisinde 48 bin 765’i yabancı olmak üzere 52 bin 972 düzensiz göçmenin Tunus’tan deniz yoluyla Avrupa’ya geçtiğini söyledi.

Tunuslu güvenlik güçlerinin düzensiz göç girişimlerine yönelik yaptıkları operasyonlarda ise engellenen 3 bin 369 düzensiz göç girişiminde 4 bin 336 göçmeni yakaladığını belirten Feki, göçmenleri taşıyan 103 teknenin alabora olduğunu ve 341 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşıldığını aktardı.

Düzensiz göçün arkasında dünya çapında uzmanlaşmış suç örgütleri olduğunu vurgulayan Feki, “İnsan ticareti ve göçmen kaçakçılığı suçlarında uzmanlaşmış örgütler dünyanın her tarafında faaliyet gösteriyor. Terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, silah ticareti, kara para aklama gibi suçlar birbiriyle bağlantılı suç örgütleri tarafından organize ediliyor.” ifadelerini kullandı.

- Tunus'ta düzensiz göçmen sorunu

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmak için Libya ve Cezayir'e sınırı olan Tunus'a geliyor.

Orta Akdeniz'deki düzensiz göç rotası üzerinde yer alan İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası, Tunus kıyılarına yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Tunus'un Sfaks kenti, düzensiz göçmenlerin Lampedusa'ya ulaşma çabaları için sıklıkla geldiği noktaların arasında öne çıkıyor.

Avrupa Komisyonu, Eylül 2023'te Tunus ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan ve bir kısmı düzensiz göçmen akışının azaltılmasını amaçlayan mutabakat zaptı kapsamında Tunus'a 127 milyon avroluk yardım tahsis edildiğini açıklamıştı.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

VF kat sağ