Dolar (USD)
32.96
Euro (EUR)
35.35
Gram Altın
2467.40
BIST 100
10685.84
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türkiye Sağlık Vadisi kuruluyor

Sağlık Bakanı Koca, vadi sayesinde yerelleşmeyi hızlandıracaklarını söyledi. Gelişme, "Büyük başlangıç" ifadesiyle duyuruldu.
Türkiye Sağlık Vadisi kuruluyor
25 May 2024 13:30:00
Sağlık Bakanı Koca, vadi sayesinde yerelleşmeyi hızlandıracaklarını söyledi. Gelişme, "Büyük başlangıç" ifadesiyle duyuruldu.

Sağlık alanında önemli yatırımlara imza atan Türkiye, dev bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sağlık Vadisi kurulması kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararnameye imzayı attı. Şimdi hedef, bu alanda dışa bağımlılığı azaltmak.

Atılacak adım kapsamında sağlık alanındaki eğitim, araştırma, geliştirme, biyoteknoloji ve bilişim kapasitesi artırılacak.

Sağlık alanında kritik hamle

İlaç ve tıbbi teknolojiler alanında AR-GE, klinik araştırmalar ve üretim hazırlık aşamalarını içeren entegre bir sağlık sisteminin oluşturulması için gerekli faaliyetler yürütülecek.

Bünyesindeki prototip üretim alanları, büyük veri araştırmaları merkezi ile mükemmeliyet merkezlerinde girişimciler, araştırmacılar, akademisyenler başta olmak üzere sektör temsilcilerine hizmet sunmak ve bu amaçla Türkiye Sağlık Vadisi adıyla belirlenen alanı işletmek ve yönetmek üzere Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından bir şirket kurulacak.

Sağlık Bakan Koca: En ileri adım atıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Vadisi'nin kuruluşuyla ilgili karara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile Sağlık Vadisi projesinin hayata geçirilmesi konusundaki en ileri adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla atıldı.

'Sağlık, bilim ve teknolojileri alanında istikbalimiz için söyleyecek sözüm, yapacak işim var' diyen herkesi kuşatacak bir ekosistem kuruluyor.

Yerelleşme hızlanacak, dışa bağımlılık azalacak. Hepsi, önce kendine yeten sonra ihtiyaç duyanlara yardım edebilen güçte bir Türkiye için. Büyük başlangıç, ülkemize hayırlı olsun.

VF kat sağ