Dolar (USD)
27.5691
Euro (EUR)
28.8593
Gram Altın
1613.407
BIST 100
8440.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
VF  katılım web

Türkiye'de ilk kez üniversitelerarası güreş şampiyonası yapılacak

​Ata sporumuz yağlı güreşlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.
Türkiye'de ilk kez üniversitelerarası güreş şampiyonası yapılacak
31 May 2023 12:36:29
​Ata sporumuz yağlı güreşlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de ilk defa pehlivanlara özel lisans ve yüksek lisans kontenjanı açan Trakya Üniversitesi, üniversite sporları alanında yağlı güreş şampiyonasına ev sahipliği yapacak ilk üniversite olacak.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye’de ilk kez Edirne’de, Trakya Üniversite ev sahipliğinde böyle bir organizasyon gerçekleştirileceğini belirterek, “Yağlı güreş, milli kültürümüzün en önemli sportif organizasyonlarından biri. Biz de Trakya Üniversitesi olarak hem kent kültürümüzün hem de milli kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan yağlı güreş sporunun gelişmesi, yaygınlaşması ve başarılı sporcuların yetişmesi için çalışıyoruz. Geleneksel hale gelmiş yağlı güreşler, hem spor hem de kültürel değerler açısından önemli bir yere sahip. Bu bakımdan hem güzel bir ev sahipliği yapacağız, hem şenlik havasında bir etkinlik geçireceğiz. Milli kültür, spor ve birlik adına unutulmaz bir gün olmasını diliyor, tüm yağlı güreş tutkunlarını, öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı şampiyonamıza bekliyoruz.” dedi.

1 Haziran 2023 tarihinde Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne'de...

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TUSF) tarafından Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, 1 Haziran 2023 Perşembe günü “Türkiye Üniversiteler Yağlı Güreş Şampiyonası” gerçekleştirilecek. Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesinde yapılacak halk oyunu ve mehteran gösterisi ile başlayacak etkinliklerde pehlivanların kortej yürüyüşü sonrası yağlı güreş müsabakalarına geçilecek.

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının organizasyonu ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in katkılarıyla düzenlenecek şampiyonaya, güreş camiasının çok sayıda önemli güreşçisinin yanı sıra güreş severlerin katılması bekleniyor.