Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.85
Gram Altın
2418.14
BIST 100
10676.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türkiye'den Yunan'ı çıldırtacak hamle

Libya ile askeri ilişkilerini her geçen gün arttıran Türkiye, Libya'da askeri üs kurmak için El Khums Limanı'nı 99 yıllığına kiraladı.
Türkiye'den Yunan'ı çıldırtacak hamle
16 Ağustos 2023 17:37:49
Libya ile askeri ilişkilerini her geçen gün arttıran Türkiye, Libya'da askeri üs kurmak için El Khums Limanı'nı 99 yıllığına kiraladı.

Doğu Akdeniz'de hidrokarbon araştırmalarını sürdüren Türkiye, bölgedeki varlığını güçlendirmek amacıyla sürekli olarak yeni adımlar atmaktadır. Türkiye, Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşadığı anlaşmazlıkların yanı sıra önemli bir gelişmeye daha imza atmış durumda. Daha önce Libya ile deniz yetki alanlarını belirleyen bir anlaşma imzalayan Türkiye, şimdi de Libya'da askeri üs kurma planlarıyla dikkat çekiyor.

Anlaşma 99 yıllık

Türkiye'nin, Libya'nın Akdeniz kıyısındaki kenti Khums'da bulunan Khums Limanı'nı askeri üs kurmak için 99 yıllığına kiraladığı öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilecek limanda kurulacak askeri üsle Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki egemenliğinin pekiştirilmesi, Türk karasularının denetiminin arttırılması ve ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması planlanıyor.

Bölgede kurulacak askeri üsse Libya harekâtını başarıya ulaştıran Türk milli İHA/SİHA sistemleri ile hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasının planlandığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Türk DEGS duyurdu

Türkiye'nin Libya'daki girişimini İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Cihat Yaycı'nın başkanlığını yaptığı Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK-DEGS) sosyal medya hesabından duyurdu.

Türk Degs paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

Türkiye, Libya'da askeri üs kurmak için El Khums Limanı'nı 99 yıllığına kiraladı.

Türk Deniz Kuvvetleri ve Kara kuvvetlerine verilecek olan limanda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askeri üs kuracak.

Kiralanan liman ile birlikte Türk deniz yetki alanlarına karşı da önleyici savunma ve aynı zamanda da ticari gemilerin güvenliğini sağlayacak.

Türk savaş gemisi orada götülmüştü

Türkiye'nin üs kurmak için kiraladığı Khums Limanı'nı yakınlarında geçtiğimiz gün Türk savaş gemisi görülmüştü. Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait G sınıfı bir fırkateyn ve ona eşlik eden Sikorsky helikopterleri 13 Ağustos günü El Khums limanı yakınlarında olduğu belirlenmişti.

ALMAN BASININDAN DİKKAT ÇEKEN ANALİZ

Kaynak: Haber7

TDV kurban
Advertisement