Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2502.30
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türkiye'nin yangınlarla mücadelesi sürüyor

kavurucu sıcakların etkisi altında olan Türkiye'nin bir çok bölgesinde orman yangınları ile mücadele ediliyor. İzmir, Antalya ve Çanakkale gibi Türkiye'nin nefes depolarında meydana gelen yangınlara karşı yoğun bir çalışma yapılıyor.
Türkiye'nin yangınlarla mücadelesi sürüyor
27 Temmuz 2023 07:43:25
kavurucu sıcakların etkisi altında olan Türkiye'nin bir çok bölgesinde orman yangınları ile mücadele ediliyor. İzmir, Antalya ve Çanakkale gibi Türkiye'nin nefes depolarında meydana gelen yangınlara karşı yoğun bir çalışma yapılıyor.

İzmir'in Kınık ve Ödemiş ilçelerinde, Antalya'nın Kemer ilçesinde ve Çanakkale'de gündüz saatlerinde çıkan yangınlarla mücadele yoğun uğraşlar içinde devam edilirken sabahın ilk ışıklarında havadan müdahaleye yeniden başlandı.

Yurdun çeşitli bölgelerinde çıkan orman yangınlarına müdahaleler hız kesmeden devam ediyor.

Aşırı sıcakların da etkisiyle yayılan yangınlar, İzmir'in Kınık ilçesinde yerleşim bölgesine ulaşılmasından korkuluyor.

kinik_1b1becf942d4fd945c7a4efffc10f7b3.jpg

İzmir'in Kınık ilçesine bağlı İbrahimağa Mahallesi'ndeki ormanlık alanda öğle saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve rüzgarın etkisiyle yayılan yangının söndürülmesi için İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve çevre belediyelerin itfaiye ekiplerinin yürüttüğü çalışma sürüyor.

Torbalı ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın ise ekiplerce kontrol altına alındı.

15 helikopter, 7 uçak, 50 arazöz, 20 su ikmal aracı ve 7 dozerle müdahale edilen yangının yayılımının durdurulmasına çalışılıyor.

Tedbiren bölgedeki Balaban, Çiftlik ve Karatekeli mahallelerinin tahliye edildiği bildirilirken, yangının çıkış nedeni olarak saman basmada kullanılan bir balya makinesinin alev alması ve alevlerin ağaçlara sıçraması üzerine yangının meydana geldiği öne sürüldü.

Gece boyunca yer ekiplerinin alevlerle mücadelesine günün ağarmasıyla birlikte hava araçları da katıldı.

17’nci saate girdiğimiz yangında, havalanan helikopterler alevleri söndürmek için tekrardan çalışmalara başladı. Bölgede çalışmalar devam ediyor.

Çanakkale merkeze bağlı Sarıbeyli Köyü yakınlarında saat 22.30 sıralarında ormanlık alanda nedeni henüz belli olmayan bir şekilde yangın başladı. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler yangını kontrol altına almak için karadan müdahaleye başladı.

Çanakkale merkeze bağlı Sarıbeyli Köyü yakınlarında ormanlık alanda nedeni henüz belli olmayan bir şekilde orman yangını başladı. Alevler kısa sürede büyüdü. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda arazöz ve personel yangını kontrol altına almak için karadan müdahaleye başladı.

Ekiplerin, yangını kontrol altına almak için mücadelesi devam ediyor.

Kemer'de yangın devam ediyor

Antalya'nın Kemer ilçesindeki orman yangınında söndürme çalışmaları, gece görüşlü helikopterler ve karadan müdahaleyle sürdürülüyor.

Göynük Değirmendere Mahallesi'ndeki ormanlık alanda önceki gün saat 21.08'de çıkan yangının kontrol altına alınması için ekipler müdahale ediyor.

Karadan ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgede, gün boyunca yangına müdahale eden 10 uçak, 27 helikopter, havanın kararmasıyla çalışmalara ara verdi.

Uçak ve helikopterlerin yerine 3 gece görüşlü yangın söndürme helikopterleriyle havadan müdahaleye devam ediliyor.

Helikopterler, alçalıp denizden aldıkları suyu, yanan alanlara taşıyarak, söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Öte yandan karadan da 73 arazöz, 7 iş makinesi, 654 personel ve itfaiye araçlarıyla müdahale edildiği kaydedildi.

TDV kurban