Türkiye'yi bölmeyi amaçlayan anayasa metnini İKİNCİ TURA SAKLAMIŞLAR

Türkiye'yi bölmeyi amaçlayan anayasa metnini İKİNCİ TURA SAKLAMIŞLAR
22 Kasım 2020 01:30:00

Millet İttifakı'nın kapalı kapılar ardında anlaştığı bugün ise köşe bucak saklamaya çalıştığı toplantıların görüntülerinin de olduğu öğrenildi. Anayasa metninin 24 Haziran 2018'deki seçimlerin ikinci tura kalması durumunda oy için kullanılacağı ortaya çıktı.

ÖZLEM DOĞAN

2018 yılındaki seçim öncesinde yeni bir anayasa için toplantılar yaptığı ortaya çıkan Millet İttifakı'nın skandal çalışması gündemdeki yerini koruyor. CHP, HDP, SP ve İYİ Parti’nin anayasa taslağı çalışmasını CHP'li İbrahim Kaboğlu itiraf ettiği halde Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener yalanlıyor. Elinde, Millet İttifakı’nın anayasa taslağı çalışmasıyla ilgili gerçekleştirilen toplantılara ilişkin görüntüler olduğunu söyleyen İYİ Parti Medyadan Sorumlu eski Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya Milat’a konuştu. 

Atatürk’ün ve milliyetçiliğin altını oyuyorlar

CHP ve İYİ Parti’nin inkar ettiği anayasa taslağıyla ilgili gerçeklerin ortaya çıktığını ifade Adem Taşkaya, “CHP ve İYİ Parti’nin siyaseten yaptıklarıyla söyledikleri tamamen çelişkili olduğu için her şeyi yasal zeminde konuşmak istiyorum. Bu yüzden de CHP Genel Başkanı’nın ve İYİ Parti’nin beni mahkemeye vermesini bekliyorum. Çünkü böylece durum resmiyet kazanmış olacak. İbrahim Kaboğlu malum çalışmayı itiraf etti. Şimdi de çıkıp milletin gözüne baka baka inkâr diyorlar çünkü mecburlar. Biri Atatürk’ün partisi, diğeri milliyetçi olduğunu iddia eden parti ama biri Atatürk’ün, diğeri de milliyetçiliğin altını oyuyor. Gerçekleştirdikleri toplantıya ilişkin görüntü paylaşacağım, onu da inkâr edecekler. İyice kötüye sıkıştılar, kıvırmak zorunda kalıyorlar” dedi.

CHP ve İYİ Parti kötü yakalandı

vb

Anayasa taslağında yer alan maddelerin çoğunun HDP’nin talepleri olduğuna dikkat çeken Adem Taşkaya, “Eğer Millet İttifakı ikinci tura kalsaydı, aday kim olursa olsun Kürtlerin oyunu almak için bu anayasa taslağını ortaya çıkaracaklardı. Elimde saatlerce yapılan toplantıya ait görüntüler var. Her şey ortadayken kendi söylediklerini yalanlamaya devam ediyorlar zira çok kötü yakalandılar. Millet İttifakı Cumhur İttifakı’nın oy kaybettiğini iddia ederken tam tersi oldu. Şu an herkes Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i sorguluyor. İkisi de koltuğunu kaybetmek zorunda kalacak” diye konuştu. 

HDP’nin olması çok gerekliydi 

Sosyal medyada CHP’li İbrahim Kaboğlu’na ait olduğu söylenen videoda Kaboğlu anayasa taslağı ile çalışmayı şöyle anlatıyor:  “Kamuoyunun bilgisinden ve gözetiminden uzak yürüttüğümüz anayasa çalışmaları esasen bu partiyi de kapsamına alacak şekilde yürütüldü ki zannediyorum bunların metinleri önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacak.Bence HDP’nin de olması önemliydi, gerekliydi.”