Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.51
Gram Altın
2449.95
BIST 100
9679.8
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Twitter yeni özelliği ilk kez Türkiye'de denemeye hazırlanıyor

Twitter, 'Reactions' olarak adlandırdığı tweetlere emojilerle tepki verme özelliğini ilk kez Türkiye'de test etme kararı aldı.
Twitter yeni özelliği ilk kez Türkiye'de denemeye hazırlanıyor
10 Eylül 2021 00:10:43
Twitter, 'Reactions' olarak adlandırdığı tweetlere emojilerle tepki verme özelliğini ilk kez Türkiye'de test etme kararı aldı.

Twitter, atılan tweetlere emojilerle tepki verme özelliği “Twitter Reactions”ı Türkiye’de deneme kararı aldı. Şirket, bu denemeyi sınırlı bir süre için özel olarak yapmayı planlanıyor.

Kullanıcıların tweet hakkındaki duygularını hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmaları için emoji yöntemini geliştirdiğini belirten Twitter, konyla ilgili bir de açıklama yaptı.

‘En çok gülme emojisi kullanılıyor’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tepkiler ayrıca, bir tweetin yanında (gerçek zamanlı olarak ‘beğen’ düğmesinin yanında) gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe diğerlerinin konuşmayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Twitter; çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu nedenle evrensel olarak tanınan ve insanların tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık. Bunu yapmak için tweetlerde en sık kullanılan kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler yaptık. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi olduğunu bulduk. Aynı zamanda çoğu insan bize ‘komik’, ‘destek’/’neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ etrafında dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi. İnsanların tweetleri okurken hissettikleri en önemli duyguların ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu belirledik.

‘Hayal kırıklığı’ ve ‘öfke’ aynı zamanda insanların tweetleri okurken hissettikleri yaygın duygular olsa da ve bazı insanlar tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda bunları emoji reaksiyonları olarak dahil etmiyoruz. Amacımız, her zaman herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz. Konuştuğumuz kişiler, bazı düşüncelerine olumsuz tepkiler almaktan endişe duyduklarını ve insanlar tweetleri hakkında böyle hissederse daha fazla bağlama izin veren diğer etkileşim yöntemlerini tercih edeceklerini belirtti.”