Dolar (USD)
32.15
Euro (EUR)
34.91
Gram Altın
2430.03
BIST 100
10656.96
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: "Altyapıya zarar veremeyecekler"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, 1915 Çanakkale Köprüsü'ndeki geçişlerden zarar edildiği yönündeki iddiaların dezenformasyon ve karalama amacı taşıdığı belirtilerek, "Türkiye'nin altyapısına zarar veremeyecekler." ifadesi kullanıldı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: "Altyapıya zarar veremeyecekler"
20 Mart 2023 15:12:27
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, 1915 Çanakkale Köprüsü'ndeki geçişlerden zarar edildiği yönündeki iddiaların dezenformasyon ve karalama amacı taşıdığı belirtilerek, "Türkiye'nin altyapısına zarar veremeyecekler." ifadesi kullanıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının aAçıklamasında, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün sağlayacağı katkılara da dikkati çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

"1915 Çanakkale Köprüsü, vatan ve millet sevgisinden yoksun, Ata mirasına sahip çıkmayı beceremeyenlere Yeni Türkiye'nin mesajıdır ve aynı zamanda kamu-özel işbirliği (KÖİ) ile yapılan yap-işlet devret projelerinin ülkemize, milletimize büyük faydalarının önemli bir örneğidir. Hava yolu, kara yolu, demir yolu ve denizcilik alanında KÖİ modeliyle yapılan yatırımlarımız incelendiğinde, 2024 yılında elde edeceğimiz gelirler ile ödemeler başa baş noktaya gelecek. 2025’te gelirlerimiz, yapacağımız ödemelerin üzerinde olacak. Böylece ulaştırma sektöründe KÖİ modeliyle inşa edilen eserler sayesinde hazinemize net nakit akışı sağlanacak, devletimiz ilave gelire kavuşacak."

Açıklamada, 2003-2022 döneminde yapılan toplam 193,9 milyar dolarlık yatırım sayesinde, GSYH'ye 605,5 milyar dolar, üretime 1 milyar 259 milyon dolar, ihracata 109,6 milyar dolar, vergiye 31,6 milyar dolar ve istihdama yıllık ortalama 1052 kişi katkı sağlandığı aktarılarak, "İlk günden itibaren, Türkiye'nin dört bir köşesinde hizmet ve eser fırtınası estirdik, estirmeye devam ediyoruz. Başkalarının 100 yılda inşa edemediği dev projeleri, dünya çapındaki eserleri 20 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da hizmetine sunduk. İleri teknoloji gerektiren büyük ölçekli kara yolu eserleri sayesinde ortaya koyduğumuz başarılarla ülkemizi uluslararası bir koridora çevirdik, dünyayı Türkiye'ye bağladık. Ülkemizi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşıdık." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu çalışmalara karşın karalama kampanyası yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, "Açıklamalarımıza rağmen yanlışlarında ısrar edenler, sadece ülkemizin bütünsel kalkınmasına hizmet eden eserlerine saldırmıyorlar. Aynı zamanda deprem direncini artıran, alternatif yollarla ulaşımı destekleyen, milletimizin yaşam kalitesinin sürdürülebilirliğine ve geliştirilmesine de aracılık eden ‘Türkiye’nin altyapısına’ da zarar vermeye çalışıyorlar. Milletimiz müsterih olsun, onların geleceğiyle oynanmasına bugüne kadar müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz." denildi.

Kızılay 160x600
TDV kurban
Advertisement