Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

UNICEF'ten Nijerya'ya 9,3 milyon doz difteri aşısı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), difteri salgını ile mücadele için Nijerya'ya 9,3 milyon doz aşı gönderdi.
UNICEF'ten Nijerya'ya 9,3 milyon doz difteri aşısı
28 Eylül 2023 13:40:20
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), difteri salgını ile mücadele için Nijerya'ya 9,3 milyon doz aşı gönderdi.

UNICEF Nijerya İletişim Sorumlusu Nchekwube Nwosu-Igbo, UNICEF'in Nijerya'da hızla yayılan difteri hastalığına karşı mücadele için 9,3 milyon doz difteri aşısı gönderdiğini açıkladı. Bu aşıların 4 milyon dozunun Kano eyaletine yönlendirildiğini ve bu aşıların Nijerya hükümetinin salgınla mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.

4 milyon doz aşısı teslim edilecek

Nwosu-Igbo ayrıca UNICEF'in tedarik ettiği 4 milyon doz aşının, önümüzdeki haftalarda hükümete teslim edileceğini ve Nijerya'daki tüm çocukların aşılanabilmesi için destek çağrısında bulundu. Difteri vakalarının artış gösterdiği ülkede, Aralık 2022'den bu yana 7,202 difteri vakası tespit edildi ve 453 kişi hayatını kaybetti.

Difteri, corynebacterium diphtheriae adlı mikroorganizmanın solunum yollarına yerleşmesi sonucu ortaya çıkan, ölümcül bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Nijerya'da ikinci bir difteri salgını dalgası yaşandığını doğrulamıştı.

difteri_f9e254785d1ba6166a2d6454b056fdc2.jpg

Difteri

Difteri, Corynebacterium diphtheriae adı verilen bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle boğaz, burun, göz ve deri gibi mukoza zarlarına yerleşen bu bakteri, toksin adı verilen zararlı maddeleri üretir. Bu toksinler, solunum yollarının ve boğazın üzerini kaplayarak ölü doku ve bakterilerin birikmesine neden olur.

Difteri belirtileri şunları içerebilir:

  • Boğazda şiddetli ağrı ve tahriş
  • Yutkunma güçlüğü
  • Boğazda beyaz veya gri renkte zarın oluşması
  • Ateş
  • Genel halsizlik ve yorgunluk
  • Boyunda lenf bezlerinin şişmesi

Difteri aynı zamanda kalp, böbrekler ve sinir sistemine zarar verebilecek toksinlerin yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Difteri aşısı, hastalığın yayılmasını önlemek için yaygın olarak kullanılan etkili bir yöntemdir. Aşı, genellikle diğer çocukluk çağı aşılarıyla birleştirilir ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir. Difteri aşısı sayesinde difteri vakaları büyük ölçüde azalmıştır. Ancak, aşısız veya eksik aşılanmış topluluklarda hala risk oluşturabilir.

Difteri, tedavi edilmezse ölümcül olabilir, bu nedenle hızlı teşhis ve uygun tedavi çok önemlidir. Antibiyotikler ve difteri antitoksini gibi ilaçlar, hastalığın ilerlemesini durdurabilir. Aşılar, difteriye karşı korunmanın en etkili yoludur ve toplum bağışıklığı oluşturarak salgınların önlenmesine yardımcı olur.


ABONE OL
Murat kurum 300x250