Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Ürdün, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yasa dışı yerleşim kararını kınadığını duyurdu

Ürdün, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te yeni bir yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşa etme yönündeki kararını şiddetle kınadı.
Ürdün, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yasa dışı yerleşim kararını kınadığını duyurdu
05 Aralık 2023 20:30:06
Ürdün, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te yeni bir yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşa etme yönündeki kararını şiddetle kınadı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail’in işgalci güç olarak işgal altındaki Doğu Kudüs topraklarında yerleşim alanlarını genişletme girişimlerinin kabul edilemez olduğu" vurgulandı.

İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yeri inşa etme kararının şiddetle kınandığı açıklamada, İsrail'in söz konusu kararının, işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşimi yasa dışı sayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2334 sayılı kararı başta olmak üzere uluslararası toplumun kararları ve uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiği kaydedildi.

İsrail'in Filistin topraklarında yerleşim alanlarını genişletme politikalarının reddedildiği açıklamada, İsrail'in işgal edilmiş Filistin topraklarındaki nüfusu yerinden etme ve Yahudi yerleşimciler için yeni yollar açma gibi adımlarının bölge halkını tehcir etme hedefi taşıdığına işaret edildi.

Tel Aviv'in uygulamalarının Filistin ile İsrail arasındaki tüm anlaşmalara ve uluslararası insancıl hukuka da aykırı olduğu hatırlatılan açıklamada, İsrail'in işgalci güç olarak tek taraflı uygulamaları savaş suçu olarak nitelendirildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, uluslararası toplum da İsrail'in barışı baltalayan yasa dışı tek taraflı uygulamalarını durdurması için harekete geçmeye davet edildi.

İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yeri inşa etme kararının abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılardan istifade edilerek alındığına vurgu yapılan açıklamada, bunun yol açacağı gerilimden de İsrail sorumlu tutuldu.

İsrailli sivil toplum kuruluşu Ir Amim'den bugün yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının dün Doğu Kudüs'ün Sur beldesinde 186 dönüm arazi üzerine 1792 konutun inşası için "Aşağı Kanal" adındaki yerleşim yeri projesini onayladığı ifade edilmişti.

Bunun 2012'deki Givat Hamatos yasa dışı Yahudi yerleşim biriminden bu yana tamamı Doğu Kudüs toprakları üzerinde kurulu ilk yerleşim planı olacağı aktarılan açıklamada, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yeri inşası için Gazze'deki saldırılardan istifade ettiği vurgulanmıştı.

İsrail, 26 Şubat 2023'te Ürdün'ün Akabe kentinde, 19 Mart 2023'te de Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin, Ürdün, ABD ve Mısır'ın katılımıyla düzenlenen toplantılarda yerleşim faaliyetlerini bir süreliğine durdurmayı kabul etmişti.

İsrail'in verdiği sözlere rağmen, 2023'te yerleşim faaliyetleri son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs'teki hakimiyeti ve burada inşa ettiği Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

ABONE OL
Murat kurum 300x250