Dolar (USD)
32.30
Euro (EUR)
34.86
Gram Altın
2400.47
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Yeşilçam'ın ünlü yıldızı hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Murat Soydan 84 yaşında yaşamını yitirdi.
Yeşilçam'ın ünlü yıldızı hayatını kaybetti
11 Haziran 2024 13:31:29
Yeşilçam'ın usta oyuncusu Murat Soydan 84 yaşında yaşamını yitirdi.

Türk sinema dünyası, usta oyuncu Murat Soydan'ın vefatıyla sarsıldı. 84 yaşında hayatını kaybeden Soydan'ın ölüm haberini kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından duyurdu. Mehveş Soydan, "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun." ifadesini kullandı.

Murat Soydan Kimdir?

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940'ta, babasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde doğdu. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Soydan, ilkokul ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi ise Edirne’de tamamladı.

Üniversite eğitimi için İstanbul'a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken, bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite eğitimi sırasında Tekel'de memur olarak çalıştı.

Askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan sonra, 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya adım attı.

Murat Soydan, sinema kariyerine 1966 yılında Nejat Saydam'ın yönettiği "Kolsuz Kahraman" filmi ile başladı. Filmin kadrosunda Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı gibi önemli isimler de yer alıyordu. 1970'li yılların jön oyuncularından olan Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit ile başrolü paylaştı.

221 Filmde Rol Aldı

Kariyeri boyunca 221 filmde rol alan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında, 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, "Zulüm" filmindeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.

Murat Soydan'ın ilk evliliğinden bir çocuğu vardır. İkinci evliliğini Uğur Gül Hanım ile yapmış ve bu evliliğinden Ali ve Mehveş adında iki çocuğu olmuştur.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban