Dolar (USD)
32.55
Euro (EUR)
35.00
Gram Altın
2438.19
BIST 100
10471.32
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Yunanistan'da batan tekneden kurtulan ancak haklarında dava açılan göçmenler serbest bırakılacak

Yunanistan'ın Mora Yarımadası açıklarında geçen yıl 78 kişinin ölümüyle sonuçlanan göçmen faciasında kurtulan ancak suç örgütü kurma, deniz kazasına neden olma, insan hayatını tehlikeye atma gibi suçlamalarla haklarında açılan dava nedeniyle tutuklu bulunan 9 Mısırlı düzensiz göçmenin, serbest bırakılmasına karar verildi.
Yunanistan'da batan tekneden kurtulan ancak haklarında dava açılan göçmenler serbest bırakılacak
21 May 2024 15:08:06
Yunanistan'ın Mora Yarımadası açıklarında geçen yıl 78 kişinin ölümüyle sonuçlanan göçmen faciasında kurtulan ancak suç örgütü kurma, deniz kazasına neden olma, insan hayatını tehlikeye atma gibi suçlamalarla haklarında açılan dava nedeniyle tutuklu bulunan 9 Mısırlı düzensiz göçmenin, serbest bırakılmasına karar verildi.

Kalamata Mahkemesi, Haziran 2023'te Mora açıklarında batan göçmen teknesinde bulunan ve faciadan kurtulan 9 Mısırlıya yönelik suçlamaların görüldüğü davanın bugünkü duruşmasında, yetkisizlik kararı verdi.

Olayın uluslararası sularda yaşanmasından dolayı düzensiz göçmenleri savunan avukatların yaptığı "Kalamata Mahkemesinin yetkili olmadığı" yönündeki itiraz, mahkeme tarafından kabul edildi.

Karar neticesinde 9 düzensiz göçmenin serbest bırakılması için işlemler başlatıldı.

Suçlamalara maruz kalan düzensiz göçmenlere destek vermek için mahkeme binası önünde toplanan bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle polis arasında arbede çıktı. Arbedede 1 kişi yaralandı, 3 kişi gözaltına alındı.

14 Haziran 2023'te Mora Yarımadası'ndaki Navarin'den 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuştu. Kazada 78 kişi yaşamını yitirmiş, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı'na getirilmişti.

Yunan Sahil Güvenliği, kurtarılan düzensiz göçmenlerin 47'sinin Suriye, 43'ünün Mısır, 12'sinin Pakistan, 2'sinin de Filistin vatandaşı olduğunu açıklamıştı.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.