Dolar (USD)
28.9208
Euro (EUR)
31.4823
Gram Altın
1924.11
BIST 100
8026.27
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

10 Ağustos 2017

Aile Okulu Projesi

Gündemin her an değiştiği, hangisini tutsak elimizde kaldığı bir ortamda hiç değişmeyen ve elimizde kalan en büyük sorunumuz: AİLELERİMİZu2026

Ailelerin mutsuz olması, bizleri huzur yolunda ilerletmez. Bugün siz değerli okuyucularıma, Huzur Yolu köşemden bundan dokuz yıl önce başlangıcını yaptığımız, ailelerdeki sorunları dert edinen kardeşlerimle çalıştığımız projemizden bahsedeceğim. Uygulama bölümünü de inşallah bir sonraki yazımda size sunacağım.

Hayatımıza çoğunlukla alışkanlıklarımız yön verir. Alışkanlıkları değiştirmek din değiştirmek kadar zordur. Alışkanlıklar oluşmadan doğru bilgilerle hayata yön verilmelidir. Aile bağlarının kalmadığı, herkesin hayatı ferdi yaşadığı, mutlu aile örnekliklerinin azaldığı bir ortamda, evlilik öncesi evlilik için önem arz eden bilgileri içinde barındıran projemiz çok önemlidir.

Aile eğitimi için verilen bilgiler ciddiye alınmalı, teoriden pratiğe geçmelidir ki sevgi ve merhamet oluşsun. Ancak bu şekilde eşlerin yanında rahatlama ve huzur bulunacaktır. Zira Hak Teala Rum suresinin 21. ayetinde;

"Yanlarında rahatlayasınız ve huzur bulasınız diye size, kendi türünüzden eşler yaratması da Allah'ın ayetlerindendir. Aranıza sevgi ve merhamet de koymuştur. Bunda, düşünen bir topluluk için ayetler vardır." buyurmuştur.

Aile Okulu Projesi toplum ve insan için hayati önem taşıyan Aile Kurumunun değerini anlatma görevini üstlenmiştir. Öncelikle bireyleri topluma hazırlamayı hedef almaktadır. Bilinçli birey, bilinçli evlilik, bilinçli ebeveynlik olarak özetlenen, hayatı en iyi şekilde yürütmek ve doğru kararlar vermek, sonuçta huzurlu, mutlu ve başarılı olmak, "ben" yerine "biz" olabilmeyi başarabilmek Aile Okulu Projesi'nin hedefleridir.

Bir evde birbirine yabancı aile bireylerinin oluşması, ortak değerlerin olmaması, ortak kararlar alınamaması, sağlıklı iletişimin olmadığından dolayı farklı dillerde konuşulması sonucu mutlu bir ortam elde edilememiştir.

Aile bireylerinin yaşadığı topluma uygun, öz değerlerinden taviz vermeyen, kişisel ve duygusal etkileşimlere pozitif yönde bakış açısı getiren; bilgi, beceri ve davranışlar kazandırılmalıdır. Bireylerde oluşan sorunların ancak aile içinde çözüldüğü gerçeği, aile kurumuna temel bir merkez olarak bakılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu sorunlar, ailede yaşanan olumsuzlukları fark eden ve neler yapabilirim diye düşünen herkesin ortak derdidir. Ve bu farkındalığı yakalayan her birey emek vermelidir. Zira toplum; mutlu bireyin birlikte oluşturduğu mutlu ailelerden oluşmaktadır. Mutlu olmayan insanların mutlu etmesi imkansızdır. Mutlu olmak mutlu etmeyi de gerekli kılmaktadır. Mutlu edemeyen zaten mutlu da olamayacaktır.

Evlilik, bir bakıma idare etme sanatıdır. İdare etmek de bir sanat işidir. Her sanatçı yıldız değildir. Lakin bu sanatı öğrenme gayretinde olan, hayata kazanma endeksli bakan her insan yeryüzündeki yıldızlar gibi olacaktır. Kendini mutlu etmek; ne istediğini bilmeye ve bu isteği için emek sarf etmeye bağlıdır. Bu emeği verirken yaratan ona destekçiler gönderecektir. Zira ne istediğini bilen şu şekilde dua edecektir;

"Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla, çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver." (İsra 80)

Evlilikte bir yere girmek ve işler yolunda gitmezse çıkmak da vardır. Dürüstlük ise girişi ve çıkışın parolasıdır. Katından yardımcı bir güç talebi de, ancak ne isteğini bilenlere verilecek bir lütuftur. Hele de bu yardımı kendini çok iyi bilen, gecesine ve gündüzüne şahit olan ve bütün imkanların oluşumunda desteği olan eşi olursa önemi daha da artacaktır. Her başarılı erkeğin/kadının arkasında eşi olması bundan dolayıdır. Bu da ancak kim olduğunu, nereden ve niçin geldiğini sorgulamakla, varlık sorularına cevap vermekle olacaktır.

Ailede bireylerinin varlık sorularına verdiği cevapla sorumluluk duygusu oluşur. Sorumluluğunun farkında olan her birey, dünyanın geçici olduğunu ve Yaratıcıya vereceği hesabın derdine düşünecektir. Evlilik de sorumluluk gerektiren en büyük eylemdir.

Ves-Selamu2026