Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Ateş çemberindeki Türkiye

Ülkemizin stratejik konumu, coğrafik yapısı ve geçmişi ile hep haklı olarak övünürüz.

Gerçekten bir yandan üç kıta arasında yer alması, etrafının denizlerle çevrili olması, aynı anda dört mevsimi yaşaması, yeraltı ve yerüstü zenginliklerine sahip bulunması, tarihi geçmişi ve büyük uygarlıklara ev sahipliği yapması, Selçuklu ve Osmanlı gibi dünyanın iki büyük güçlü devletin devamı oluşumuz hep iftiharlarımız arasında yer aldı.

Şimdi de dört bir yandaki mazlum ve mağdur milletlere yardım edişimiz, zor durumdaki insanların merhamet ve muhabbet dolu sığınağı oluşumuz gibi sayılamayacak hasletler bunlara eklendi.

Ancak böyle güzellikler ve harika özelliklere sahip olunca tabi riskler de beraberinde geliyor. Dünyanın, bilhassa kötü niyetli şer güçlerin gözü de Türkiye üzerinde.

Yakın zamana kadar adeta her tarafımız ateşle çevrili idi. Birkaç gündür (tabi plan program ve hazırlığı belki de yıllar süren) yeni bir çatışma, daha doğrusu işgal amaçlı savaş ile barış içinde olan kuzey tarafımız da ateş hattına dönüştü.

Rusya Devlet Başkanı, bir başka deyimle Rus neoçarı Putin yer altı doğal zenginliği olan iki bölgeyi Ukrayna’nın elinden almak istiyor. Görünen o ki bunu gerçekleştirecek de.

Kısacası Türkiye’nin işi zor. Bir yandan iki dost ülkenin savaşı dibimizde diğer yandan bu savaşınetkilerizaten zor süreçten geçen ekonomiye ağır yükler getiriyor.Bu da hayatın daha pahalılaşması, insanlarımızın geçim zorluğunun daha da artması anlamına geliyor.

Ayrıca ülkemiz de bu ateşin içine atılmak isteniyor. Her yönden vatanımızın düşmanı örgütleri destekleyen, onları kışkırtan bir takım devletler bunu yapıyor üstelik.

Yani durum oldukça karışık, belirsiz ancak karamsar tablolar çiziyor.

Neyse ki Türkiye gemisinin dümeninde Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan var ve usta manevralarla bu ağır krizi atlatmanın yollarını arıyor. Güvenimiz tamdır ve inşallah onun deneyimi ve engin birikimiyle bu bunalımdan da yüzümüzün akıyla çıkarız.

 
VF kat sağ