Dolar (USD)
31.12
Euro (EUR)
33.81
Gram Altın
2033.26
BIST 100
9371.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

05 Aralık 2023

Develi'de güzide eller

Kutlu bir yolculuktu benim için Kayseri Develi. ‘’Oku’’ emri ile muhatap olunan tüm yolculuklar öyleydi aslında…

Ilk durağımız Mustafa Aksu Konferans Salonu idi. Dört yüze yakın evladımız ve öğretmenlerimizce coşkuyla karşılandık.

’Hayallerimizi konuşalım’’ başlığı altında hasbihal eyledik. Yavrularımızın zihninde pencereler açmak, kitaplarla hemhal eylemek, içimden dışıma yürüyüşün adı, hayat gayem, kulluk vazifem olmuştur hep…

Göz göze geldiğimiz, sarıldığımız yavrular’’ iyi ki geldiniz’’ derlerken yürekleriyle gülümsüyorlardı.

Yolu yakın -uzak kılan mesafeler değil, gönülde duyduğumuz heyecandır sevdadır şüphesiz.

‘’ hayaller biriktirelim’’ dedim çocuklara, gençlere... Çünkü hayaller umudu büyütür, umut ise yürekleri, azmi çalışmayı ve üretmeyi büyütür. Işıl ışıl çoğaldık salonda. Masum yüreklerde bu ışığın devam edeceğine inancım sonsuz.

Çağın can yakan sesleri arasında can bulan ses olmak bu sese ortak nice gönülle tanış olmak, denizlerimizi okyanus, ırmaklarımızı çağlayan eyledi.

Develi Fen Lisesi’nin pırıl pırıl gençleri yüksek ideallerle yola revan oluyordu gurur duydum. Okul Müdürü Mustafa Aldemir Hoca’nın kuşatıcılığı, güneş kalpli Buket hoca’nın öğrencilerle olan bağı beni çok etkiledi .

Develi Eğitim Bir -Sen bünyesinde 150 kadar öğretmenimizle de bir araya gelerek yaşadığımız öğretmenlik tecrübeleriyle “gönül fotoğrafları” başlığı altında” iz bırakan öğretmen olmak” konulu muhabbetle gönülce kaynaştık kitaplarımızı imza ettik.

El ele gönül gönüle verdik, ilçenin çocuklarıyla, gençleriyle, ebeveynleriyle, öğretmenleriyle dopdolu bir gün yaşadık.

Develi’nin samimi insanlarını tanımak kahvelerini içmek de mümkün oldu. Arabamızın benzini bitince bir koşu benzin getirip aracı doyuran ardından hoş sohbet ikram eden Bayram ve Hayriye Sarıoğlu ailesi Anadolu’nun kadim kültürünü birebir yaşattı.

Sultan sazlığı, Soysallı Milli Park görülesi yerlerinden.

Bir de bir yer vardı ki özgün Selçuklu mimarisinin kıymetli eserlerinden Sivas’i Hatun camii...

Yolu düşen herkesin görmesi gerekir diye düşünüyorum Mahmut Sami Çinici hocamızdan tarihini dinlemek, camiyle hemhal olmak, şerbet ikramı almak mesrur eyledi. Kalbimize, geçmişimize dingin bir yolculuk yaptırdı.

En çok da hayret makamında durup tarihe, mimariye, ilme, bilime dönüp dönüp baktık.

Akledebilmenin şükrüyle neler kaybettiğimizi sorguladık.

Öğretmenin kalbiyle iş yaptığı her yer eğitim alanıdır. Son olarak Mustafa hocamın sevgili öğrencilerine selam verip sınav yolculuklarında başarılar diledik. Okumanın boş zaman işi olmadığını, hoş zaman işi olduğunu, atacağımız adımları gözümüzde büyütmeden kalbimizde büyütmemiz gerektiğini, bu sayede her şeyin bizi mutmain edeceğini söyleyerek vedalaştık.

Emeğin ve güzelliğin adresi olan Develi kıymetli dost doktor Fatma Anteplioğlu mihmandarlığında bambaşka güzellikler sundu.

Bu vesileyi sağlayan program boyu yanımızda olan ilçenin kıymetli amirleri kaymakam Yusuf Turan beye Milli Eğitim Müdürü Ali Arslan beye kitaplarımızı coşkuyla çocuklara hediye eden ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Mehmet Cabbar beye, Eğitim Bir - Sen ilçe temsilcisi Cemal oğuz Kuzu’ ya, Develi İlçe Sağlık Müdürü doktor Fatma Anteplioğlu’na, gazeteci İsa Özdemir beye günün tüm koordinasyonunu sağlayıp dolu dolu programlar arz etmeyi sağlayan Mustafa Alpaslan kaplan hocama sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

İlçedeki bu güzellik şüphesiz birlik beraberlik içinde çalışan yöneticilerin kıymetli öğretmenlerimizin emeği. O emeğe dahil olmaktan mutluluk duydum.

Eğitim gönül işidir vesselâm...

 
teknofest
Teknofest