Dolar (USD)
30.99
Euro (EUR)
33.56
Gram Altın
2028.32
BIST 100
9374.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

22 Kasım 2023

Dört kişiden uzak durmalı

İyiliği inkâr edecek kadar nankör olanlar. Hayatta karşımıza çıkan pek çok insan vardır ve birçoğu için iyilik yaparız. Ancak bazen karşımıza çıkan kişiler, iyilikleri inkâr edecek kadar nankör olabilir. Onlara yardımcı olmak, desteklemek veya iyilik yapmak bizim doğamızda vardır. Ancak iyiliklerimize karşılık olarak nankörlük görmek, gerçekten hüsrana uğratan bir durumdur. İyilik yapan bir insanın amacı, başka bir insanın durumunu iyileştirmek, desteklemek veya ona yardımcı olmaktır. Bu nedenle yapılacak bir iyilik, karşı tarafta minnettarlık, takdir ve teşekkür duygusu uyandırması beklenen bir davranıştır. Ancak maalesef bazen karşımıza çıkan insanlar, iyiliklerimizi hak etmedikleri gibi, bunları inkâr edecek kadar nankör olabilirler. İyiliği inkâr edecek kadar nankör olan insanlar, genellikle kendi egolarını ön planda tutarlar. İyilik yapan kişinin nankör bir tutumla karşılaşması, hayal kırıklığına neden olur ve onu gelecekte başkalarına yardım etmekten alıkoyar. İyilik yapılan kişi, genellikle kendi motivasyonunu kaybeder ve başkalarına olan güvenini zedeler. Bu durum, toplumda ve insanlar arasında güvenin azalmasına ve insan ilişkilerinde sorunlara yol açabilir.

Doğruyu göremeyecek kadar kör olanlar. Hayatta bazı insanlar vardır ki, ne kadar açık ve net bir şekilde doğruyu göstersek de onlar buna rağmen görmek istemezler. Onlar kendi fikirlerine sıkı sıkıya sarılarak gerçekleri göz ardı ederler ve fikirlerini değiştirmek yerine kendi düşüncelerini müdafaa ederler. Doğruyu göremeyecek kadar kör olan insanlar, çoğu zaman kendi düşüncelerini başkalarına dayatma eğilimindedirler. Onlar başka insanların fikir ve düşüncelerini kabul etmezler ve kendilerini üstün görmeye meyillidirler. Böyle insanlarla tartışma veya iletişim kurmak, çoğu zaman sinir bozucu veya stresli bir deneyim olabilir. Bu tür insanlarla etkileşimde bulunmak, zaman, enerji ve sinir harcamamıza neden olabilir.

Yanlışı savunacak kadar cahil olanlar. Bazen karşımıza çıkan insanlar vardır ki, ne kadar açık ve net bir şekilde doğruyu göstersek de onlar kendi cehaletlerine sıkı sıkıya sarılırlar ve yanlışı savunurlar. Bu tür insanlarla etkileşimde bulunmak, zaman, enerji ve efor harcamamıza neden olur. Yanlışı savunacak kadar cahil olan insanlar, genellikle bilgi ve deneyim eksikliğiyle kendilerini gösterirler. Onlar gerçekleri göz ardı eder, kanıtlara kulak asmaz ve kendi fikirleri üzerinden hareket ederler. Bu tür insanlar, önyargıların, yanlış inançların ve kısıtlı bir bakış açısının esiri olurlar. Cahil insanlar, genellikle alternatif gerçekler, sahte bilgiler veya komplo teorileri üzerine dayalı düşüncelerle hareket ederler. Bu insanlar, genellikle somut gerçeklerden kaçınır ve spekülasyonlara, duygusal etkilere ve manipülasyonlara açık hale gelirler. Bu durum, gerçekçi bir tartışmanın veya sağlıklı bir iletişimin önünü keser.

İnsanların acısından ve çaresizliğinden zevk duyanlar. Bazen karşımıza çıkan insanlar vardır ki, ne kadar acı, üzüntü veya çaresizlik yaşandığında onlar buna sevinç duyarlar ve hatta zevk alırlar. Bu tür insanlarla etkileşimde bulunmak, ruhsal sağlığımızı ve insanlık duygularımızı olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. İnsanların acısından ve çaresizliğinden zevk duyan insanlar, genellikle başkalarını sefalet içinde görmek için fırsat kollarlar. Onlar paylaşılan acılardan kendi zevklerinin tatminini sağlamaya çalışırlar ve bunu ahlaki değerlerden uzak bir şekilde yaparlar. Bu tür insanlarla etkileşimde bulunmak, güveni ve insanlığımızı sarsabilir. Ancak, her insanın doğasında hemhâl yeteneği ve insanlığa saygı duyma potansiyeli vardır. İnsanlar arasında dayanışma, destek ve anlayışa ihtiyaç vardır. İnsanların acısından ve çaresizliğinden zevk duyan insanlardan uzak durmak, kendi sağlığımızı, huzurumuzu ve insanlık değerlerimizi korumak adına önemlidir.

Bu yüzden İyiliği inkâr edecek kadar nankör olanlar, doğruyu göremeyecek kadar kör olanlar, yanlışı savunacak kadar cahil olanlar ve insanların acısından ve çaresizliğinden zevk duyan kişilerden uzak durmak en iyisidir.

 
teknofest
Teknofest