Dolar (USD)
32.98
Euro (EUR)
35.91
Gram Altın
2549.80
BIST 100
11234.78
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

10 Şubat 2023

​Dua, dua, dua!..

Dua her zaman önemlidir ama, topyekun dara düştüğümüz şu zamanda çok daha önemlidir. Dışardan kuşatmaya çalışan düşman ve onların vekalet orduları. İçerden onlarla iş birliği halinde hainler yetmedi, şimdi bir tabii bir afet olan zelzele… Bu depremin tabii mi, yoksa sun-i yanı da var mıdır? Konusu, ayrı bir konu… İşte böyle zor zamanlarda dua daha bir önem arz eder. Duanın önemini anlatan birkaç ayet ve hadisten sonra gelen hep beraber bir duada bulunalım.

Allah (cc) şöyle buyurur:

· “Kullarım sana beni sorduklarında, (bilsinler ki) ben onlara çok yakınım. Bana dua edenlerin dualarını kabul ederim.” (Bakara, 2/186)

· “Darda kalanların, kendisine yalvardıkları zaman duasını kabul eden ve onları sıkıntıdan kurtaran kim?” (Neml, 27/62)

· “Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin.” (A’râf, 7/55; bk. En’âm, 6/63)

· “Korkarak ve umarak O’na dua edin.” (A’râf, 7/56)

· “(Ey Peygamberim!) De ki; duanız / ibadetiniz / imanınız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?” (Furkân, 25/77)

Resulullah (sav) şöyle buyurur:

· “Ey Allah kulları! Size dua etmenizi tavsiye ederim.” (Hâkim, De’avât, I, 493; Tirmizî, De’avât, 102)

· “Duayı terk etmek isyandır, günahtır.” (Heysemî, Ed’ıye, 2, No: 17194)

· “Dua etmekte aciz olmayın, çünkü dua eden hiçbir insan helâk olmaz.” (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No:871; Hâkim, De’avât, I, 494)

· “Biriniz dua ettiği zaman istediğini çok ve büyük istesin. Çünkü Allah’a hiçbir şey büyük ve çok gelmez.” (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 896)

· “Allah’ın fazlından isteyin, çünkü Allah kendisinden bir şey istenmesini sever. En faziletli ibadet (dua edip) bir sıkıntının kalkmasını beklemektir.” (Tirmizî, De’avât, 116)

· “Dua, ibadetin özüdür.” (Tirmizî, De’avât, 1)

· “Dua, ibadetin ta kendisidir. ” buyurmuş, sonra Mü’min sûresinin; “Rabbiniz buyurdu ki: ‘Bana dua edin, duanızı kabul edeyim. Bana kulluk etmeğe tenezzül etmeyenler, aşağılık olarak cehenneme gireceklerdir’ anlamındaki 60. ayetini okumuştur. (Tirmizî, De’avât, 1; bk. İbn Mâce, Dua; Ebû Davut, Salât, 358; Hâkim, De’avât, I, 491; İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 890)

İçinde bulunduğumuz üç aylar hürmetine… Bu aylardaki mübarek zamanlar hürmetine… Bu zamanlarda ve her zamanda sana yapılan taat ve ibadetler, dua ve yakarışlar hürmetine, bizim de dualarımızı kabul eyle Allah'ım!

Ey mülkün yegâne sahibi olan Allah'ım! Bizleri sayısız nimetlerle donatan, sıkıntılarımızı gideren, dertlerimizin dermanı olan Yüce Rabbimiz! Biz aciz kullarınız! Sana sığındık. Kapına geldik. Ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönüllerimizi şefkat ve merhametine açtık. Halimizi sana arz ediyoruz. Bizleri dergâhından boş çevirme Allah'ım!

Nusretini, rahmetini, lütfunu, keremini, inayetini istiyoruz. Lütfeyle Allah'ım! İlâhî Ya Rabbi! Millet olarak deprem gerçeğiyle bir kez daha karşılaştık. Vefat eden kardeşlerimiz var. Göçük altında kalan kardeşlerimiz var. Senden şifa bekleyen kardeşlerimiz var.

Ahirete irtihal eden kardeşlerimize rahmet eyle Allah'ım! Ailelerine, yakınlarına ve milletimize sabr-1 cemil ihsan eyle Allah'ım! Göçük altında kalan kardeşlerimizin sağ salim çıkmalarını nasip eyle Allah'ım! Hastalarımıza Şâfi isminle acil şifalar ver Allah'ım!

Göçük altında kalanları kurtarmak için canla başla gayret gösteren bütün kardeşlerimize güç ve kuvvet ver, onlara kolaylıklar ihsan eyle Allah'ım! Bu çetin günlerde rahmet ve inayetine her zamankinden daha çok muhtacız. Bizlere yardım eyle Allah'ım!

Ya Rabbi! Her türlü zorlukla mücadelede bizlere birlik ve beraberlik, sabır ve metanet, basiret ve dirayet lütfeyle. Şefkat ve merhametinle acılarımızı dindir Allah'ım! Ya Rabbi! Ülkemizi, milletimizi, âlem-i İslam'ı deprem, sel ve yangın gibi her türlü afetten, kaza ve beladan muhafaza eyle Allah'ım!

Ya Rabbi! Gazabından rahmetine, senden yine sana sığınıyoruz. Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle. Bir daha bizlere böyle acılar yaşatma… Amin!..

 
VF kat sağ