02 Nisan 2021

Ekonomik Güven Endeksi Yükseldi

Ekonomik güven endeksi Şubat ayında 95,8 iken, Mart ayında yüzde 3,3 oranında artarak 98,9 değerini aldı. Böylece endeks değeri son 14 ayın en yüksek seviyesini görmüş oldu.

2020 Kasım ve Aralık aylarında vaka sayılarındaki görülen artış ve buna bağlı olarak kısıtlamaların artması güven endekslerinde düşüşe yol açmıştı. 2021 Ocak ayında ise aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte endeks değerinde yüzde 1,6’lık artış gerçekleşmişti.

Şubat ayında sınırlı da olsa bir gerileme yaşansa da Mart ayında ekonomiye olan güvenin yeniden güçlenmesi olumlu olarak değerlendirilebilir. Endeks değerinin genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösteren 100 eşik değerine yaklaşıyor olması da önemli bir gösterge.

Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Mart ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,5 artarak 86,7, reel kesim güven endeksi yüzde 1,4 artarak 110,2, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 5,1 artarak 105,5, perakende sektörü güven endeksi yüzde 0,2 artarak 109,2 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksini oluşturan alt endekslerden Mart ayında tek düşen kalem inşaat sektörü oldu. Ancak sektörün, ekonomik güven endeksindeki ağırlığı yüzde 5 olduğu için genel toplamı çok fazla aşağıya çekmedi.

Küresel salgının ülke ekonomisine olan etkisini azaltmak amacıyla indirilen faiz oranlarıyla birlikte inşaat sektörü güven endeksinde 2020 Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında gözle görülür bir artış gerçekleşmişti. Ancak pandemi koşullarında bu olumlu gidişat çok uzun sürmedi ve Ağustos ayından bu yana inşaat sektörü güven endeksindeki değişim oranı her ay eksi olarak açıklandı.

Hem faiz oranlarındaki artış hem de döviz kurlarının yükselmesi inşaat sektöründe daralmaya neden oldu. İnşaat maliyetlerindeki artış, en son açıklanan Ocak verisinde aylık yüzde 7,44, yıllık ise yüzde 27,82 olarak gerçekleşmişti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 83,1 iken, Mart ayında yüzde 4 oranında azalarak 79,8 değerini aldı.

Son 3 aylık dönemde inşaat faaliyetleri alt endeksi yüzde 6,3 azalarak 94,2, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi yüzde 0,8 azalarak 76,3, gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 6,8 azalarak 83,2 ve gelecek 3 aylık dönemde satış fiyatları beklentisi yüzde 3,1 oranında azalarak 101,9 olarak gerçekleşti.

Mevcut kaynaklarında bir değişiklik yapmadan, talep artışı karşısında girişimlerin yüzde 50,7'si faaliyetlerini arttırabilme durumuna sahip olduklarını, yüzde 49,3'ü ise arttırabilme durumuna sahip olmadıklarını belirtmiş.

Girişimlerin yüzde 51,5'i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 48,5'i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu ifade etmiş. Bu faktörlerin başında her zaman olduğu gibi finansman sorunları ve talep yetersizliği geliyor.

 
Advertisement Advertisement Advertisement