Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

08 Mart 2024

​Hangi Kadınlar Günü?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Türkiye genelinde coşku ile kutlanan bir gün! Peki, 8 Mart kutlanıyor kutlanmasına ama kadınlarımız hak ettiğini saygıyı, sevgiyi ve değeri görebiliyor mu? Sadece bir gün mü onlara verilen değer? Onu sorgulamak gerekiyor. Biz kadınlar bir bir öldürülüyoruz!

Kadın cinayetleri ilk olarak 1995 yılında kayıt altına alınmaya başlandı!

2002-2010 yılları arasında, 4.289 kadın,

2011-2020 yılları arasında 2.490 kadın, sevdiği adam tarafından hayattan koparılarak, aramızdan ayrıldılar. Peki, biz hangi kadınlar gününden bahsediyoruz? Son verileri paylaşmak dahi istemiyorum!

Ömrünü adadığı, ölümü göze aldığı adam tarafından katledilen kadınların olduğu bir dünyada hangi kadınlar gününden bahsediyoruz yâda bahsedebiliriz? Katilini affeden herkes ölüme mahkûmdur!

Kadınlar günü birkaç yere çiçek bırakıp, kadınlara verilen güllerle bir gün kutlanabilecek bir gün olmamalı… Kadın ana, eş, bacı, yar ise ona göre davranılması gerekmez mi?

Kadın adamın bilmem kaç çocuğuna, annesine, babasına, akrabalarına bakıyor. Çamaşırını, bulaşığını yıkıyor. Ütüsünü, yemeğini yapıyor. Diğer her türlü vazifelerini yerine getiriyor. Eeee tüm bunlara karşılık adam kadına ne yapıyor. Ben söyleyeyim, ilk bulduğu fırsatta karısını aldatıyor. Hem de karısının eline su dökemeyecek kadınlarla! Hatta abartanlar olup, aleni şekilde karısını aldattığı kadına, bulunduğu makamın adını kullanarak çiçek gönderenleri bile gördük bu memlekette…

Peki, kadın, erkek için bunca fedakârlık yapıp, ömrünü ona feda ederken, erkeğin kadına yaptığı bu vefasızlığın adına ne denilir? Anladınız siz… Bu arada ben feminist falan değilim, sadece yaşanan acı gerçekleri kendi ifademe göre yorumluyorum. Haklı olduğu durumlarda erkeği de savunurum.

Ha bunlar aramızda yok mu? Olmaz olur mu? Hem de yanı başımızda, gözümüzü çevirdiğimiz her yerde bu tarz ahlak yoksunu insanlara rastlamamız mümkündür! Duruşuna bakınca adam sandığınız insanların iç yüzünü bilmeden inanmayın. Kimse göründüğü gibi çıkmıyor!

Allah’tan korkmayan kulundan utanmaz! Hayâ, edep, vicdan, merhamet yoksa bir erkekte, ondan insanlığı beklemek, insanlığa karşı yapılmış bir hakarettir bana göre…

Allah kimsenin yolunu yolsuza düşürüp, kendi katilini kendi oluşturacak kadar kör ve sağır etmesin!

Etrafınıza bakın, haberleri izleyin, kadına yapılan şiddet sadece fiziksel mi? Hayır, hem psikolojik, hem fizyolojik olarak şiddete tabi tutulunca, erkek kendini kurtarmak için ne kolay deli yaftası vurabiliyor değil mi? Oysa onu o hale getiren, kadının ettiği feryada, kör ve sağır olan da aynı adam değil mi?

Kadın maalesef hep suçlu bizim toplumda, erkek yapar, elinin kiri, kadın yapamaz kötü kadın. Yahu arkadaş, günah her iki taraf için de aynı değil mi? Erkeği kadından ayıran, onu özel muameleye tabi tutan sebepleri bilen varsa bana da anlata bilir mi? Erkek çok özür dilerim kadını baştan çıkarana kadar peşinden koşar, kadın da nefis taşıyan bir varlık olduğu için onun bu çabasına karşılık verince kadın suçlanır, erkek aklanır. Hal böyle olunca da biz daha bu kadın cinayetlerine şahitlik etmeye devam ederiz. Kadınlar neden öldürülüyor? Defalarca kez sevdiği adamı affettiği için, susturulduğu için, tehdit edilip sindirildiği için, yok sayıldığı, görmezden gelindiği, değersizleştirildiği ve sesini duyuramadığı için öldürülüyor. Kadın yapınca ayıplanırım korkusu yaşıyor çünkü.

Oysa yaşanan bir şeyler var ise ortada kadın kadar erkekte suçludur hem Allah katında hem kanunlar karşısında, toplumdaki sığ düşünceli zihniyetler bundan arınmadığı sürece daha çok kadın öldürülür. Bugün sabah bir gazeteci meslek büyüğüm ziyaretime geldi, başka bir arkadaşım daha vardı yanımızda, onunla da konumuz bu kadın cinayetleri idi ben ona bir erkek olarak, erkeklerin yaptığı hataları kabul ettiremedim. Sen bir kadına bakarsan bu duyulursa ne yaparsın dedim. İnkâr ederim dedi. Peki, inkâr edince yaşananlar, yaşanmamış mı olacak dedim. Kadın niye susmuyor dedi. Ya sen kadının canını yakmasan, kadın sana neden kötülük yapsın dedim. O da bana kanmasaydı dedi. Bir türlü bunun yanlış olduğunu kendisine kabul ettiremedim. Senin eşine yâda kızına böyle bir şey olsa sen ne yaparsın dedim, işte o zaman kükredi öldürürüm dedi. Yaaa bak nasıl cana değince öldürürüm diyorsun, senin etrafından birine yapılınca kızdığın şeyleri sen neden başkasına yapmayı kendine hak görüyorsun öyle düşün dedim. Aman ben seninle baş edemem dedi, konuyu kapattık. İşine gelmedi!

Geldiğimiz nokta maalesef bu! Bana yapılmasın ama ben istediğime istediğimi yapayım. Yok, öyle bir dünya işte, çalma kapımı, çalarlar kapını derler. Sen başkalarının namusu, duyguları, şerefi ve haysiyeti ile oynar ve o kişinin tüm ayarlarını bozarsan bunun sonuçlarını da göze alacaksın arkadaş! Kadınların sevdiği adamlar tarafından katledilmediği bir dünya dileğiyle! Kadınlar günü kutlu olsun…

Günün sözü;

En rahat yastık, vicdandır, rahat mı? Sen ondan haber ver…

 
VF kat sağ