Dolar (USD)
28.9193
Euro (EUR)
31.2003
Gram Altın
1888.118
BIST 100
7855.06
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

21 Temmuz 2019

Mübârek Gün ve Geceler

Ticarette başarılı olmak ve bir yerlere gelmek isteyen tüccar; herkesten evvel işyerini açıp herkesten sonra kapatır, günün her dakikasında kaliteli ve ucuz mal temin etmek için çırpınır, bulduğu malı güzelce sergiler, pazarlar, satar ve en önemlisi de kâr ederek kazandığı parayı en iyi şekilde ve en güzel yerlerde değerlendirmeye çalışır. İşte böyle titiz bir şekilde çalışmayan tüccar büyümez; yerinde sayar, bazan geriler ve devamlı bir şekilde iflas etme endişesi içinde olur.

Yalnız birtakım kısa süreli pazar ve fuarlar vardır ki, çok çok önemlidirler. Ancak bir sene içinde bulunabilecek müşteriler, buralarda bir günde bulunabilir ve ancak birkaç senede bir ele geçebilecek ticarî fırsatlar bu birkaç gün içinde yakalanabilir. Böylesi fuar ve kalabalık pazarlar, iflasın eşiğine gelmiş birçok tembel ve iş bilmez kişinin ticaret hayatını kurtarmıştır ve kurtarmaya devam etmektedir.

İşte günlük ibadetleri, günlük ticarî aktiviteye; mübarek gün, gece ve zamanları da ticarî faaliyetin ve dolayısıyla kârın bol olduğu pazar ve fuarlara benzetebiliriz. Onun için biz tembel ve ihmalkâr kullar, bu bol kazançlı mübarek vakitleri ganimet bilmeli ve çok iyi değerlendirmeliyiz. Yalnız şunu da unutmamak gerekir ki, birilerine olan borcumuzu nasıl ödememiz kaçınılmaz ise; namaz, oruç, zekât, hac ve adak gibi farz olan ibadetlerden kaçırdıklarımız varsa, onları da mutlaka kaza etmemiz gerekir. Çünkü hiçbir nâfile ibadet, farzın yerine geçemez.

Bütün ibadetlerin, dinî gün ve gecelerin zamanı hicrî-kamerî takvime göre tesbit edilir. Kamerî aylar, mevsimlere bağlı değildirler, sene içerisinde devamlı döner ve her mevsime rastlarlar. (Bu sene, hicrî-kamerî takvimin 1440. Senesidir.) Kıymetli geceye, kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Yalnız, Arefe ve üç kurban bayramı günlerinin geceleri böyle değildir. Bu dört gece, bu günleri takip eden gecelerdir. Meşhûr olan mübarek gün ve geceler şöyledir:

Hicrî Yılbaşı Günü 1 Muharrem

Aşure Gecesi 9/10 Muharrem
Aşure Günü 10 Muharrem
Mevlid Kandili Gecesi 11/12 Rebiulevvel
Üç Ayların Başlaması 1 Receb
Regaib Kandili Gecesi Receb Ayının İlk Cuma Gecesi
Mirac Kandili Gecesi 26/27 Receb
Berat Kandili Gecesi 14/15 Şaban
Ramazan Ayının Başlangıcı 1 Ramazan
Kadir Gecesi 26/27 Ramazan
Ramazan Bayramı Gecesi 29 Ramazan/1 Şevval
Ramazan Bayramı Günü 1 Şevval
Terviye Günü 8 Zilhicce
Arefe Günü 9 Zilhicce
Arefe Gecesi 9/10 Zilhicce
Kurban Bayramı 1. Günü 10 Zilhicce
Kurban Bayramı 2. Günü 11 Zilhicce
Kurban Bayramı 3. Günü 12 Zilhicce
Kurban Bayramı 4. Günü 13 Zilhicce
Hicri Yılbaşı Gecesi 30 Zilhicce/1 Muharrem

Mübarek aylar, günler ve geceler olduğu gibi, mübarek saatler de vardır. Cuma günündeki icabet saati, gecenin son üçte biri olan seher vakti, ezan ile ikamet arası ve yağmurun yağdığı anlar, bunlardandır. Bu mübarek zamanlarda; namazları cemaatle kılmaya gayret etmeli, daha bir dikkat ve huşu ile namazları eda etmeliyiz. Mümkünse bugünleri oruçlu geçirmeliyiz. Çok Kuran-ı kerim okumalı, bol istiğfar etmeli, çok salâvat-ı şerife getirmeli ve bol bol sadaka vermeliyiz. Bu güzel ibadetlerden iyi bir verim alabilmek için de; her türlü günahı terketmeye ve güzel ahlaklı olmaya çalışmalıyız. Aksi taktirde bir taraftan ibadetler ve hayırlı işler yapıp sevapları kazanırken, diğer taraftan; çeşitli günahlar ve kul hakları yüzünden; kazandığımız sevapları kaybedebiliriz.

Bu mübarek zamanlar, ibadet hayatını yoğunlaştırma ve zenginleştirme vesileleridir. Yani bu gün ve geceler, müminleri ibadet ve hayra yöneltme özelliği taşır. Nitekim pratik hayatta da; mübarek günlerde oruç tutulduğu, gecelerinde tevbe-istiğfar edildiği, salevat-ı şerifeler getirildiği, nâfile namazlar kılındığı; karşılıklı kardeşlik, sevgi ve hoşgörü ortamının oluştuğu gözlenmektedir. Mübarek gün ve gecelerin, bütün aile fertlerince birlikte ihya edilip yaşanması, özellikle çocukların dini gelişimi açısından çok önemlidir.