Dolar (USD)
33.03
Euro (EUR)
35.81
Gram Altın
2503.33
BIST 100
10871.48
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

24 Aralık 2023

​O gün bugün

Şair İsmet Özel’in mısralarıyla başlayalım. Şair ne demişti savaşta ölmüş çocuklar için.

“Ben öyle bilirim ki yaşamak berrak.

Bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır.

Çünkü biz savaşmasak diyor ve devam ediyor İsmet Özel. Bugün Filistin için, Filistinli çocuklar için İsrail’in soykırımına ses çıkaranlar bizim tahminlerimizin ötesinde. Sesini çıkarmalarını beklediğimiz ülkeler ve insanlar sus pus olmuş. İsrail’in onları ne zaman terbiye edeceğini veya da sarih bir cümle ile söyleyelim onlara ne zaman saldıracağını kestirmeye çalışıyor.

İskoçya’da bir İskoç vatandaşı gösteri sonrası tutuklanmış. Bir süre sonra serbest bırakılmıştı. İskoç aktivist, mahkeme önünde şunu söylemişti. “Bugün Filistin özgürlüğe kavuştuğunda yanında duranlar başı dik olacak. Filistin özgürlüğüne karşı olup bizi yargılayan/tutuklayanlar ise başlarını utançtan kaldıramayacak.” Demişti.

Amerikalı ünlü oyuncu Angelina Jolie ise “Gazze gözümdeki perdeyi açtı. İnsan hakları var ama kimin için? Giderek dünyanın çirkin yüzün daha fazla görüyoruz.” demişti.

O gün bu gün demiştim.

Hangi gün. Biraz da bugüne odaklanalım. Şair-yazar-çevirmen Ayçin Kantoğlu’nun çağrısıyla Dünya Çocuk Şehitler Günü 23 Aralık günü ilan edilmiş. Bu yazıyı dün yazdım. Yani 23 Aralık Gününde.

Filistinli çocuk Rim, geçtiğimiz haftalarda İsrail’in saldırısında şehit edildi. Dünya onun naaşını kucağında taşıyan dedesinin görüntüleri ile tanıdı. Dedesinin onun için ruhumun ruhu dediği Filistinli çocuk, Gazze’de gözlerini hayata yummuştu. Aslında uyurken şehit edilmişti. Gözlerini açamadan kapamıştı bu dünyada.

Peki, biz ne yapacağız? Ayçin Kantoğlu’nun çağrısıyla 23 Aralık Dünya Şehit Çocukları günü dolayısıyla başta sosyal medya platformlarında, konferanslarda panellerde, bilimsel toplantılarda, meydanlarda, havada, yerde, denizde, bulunduğumuz her yerde İsrail’in soykırımını kınayacağız.

Bundan böyle 23 Aralık Günü Dünya Şehit Çocukları Günü…

Ülkemizde birçok şehirde şehit çocuklar günü anısına yürüyüşler düzenlenecek. Twetterde (X) platformunda hashtag (haştag) etkinlikleriyle beraber Filistin’de gerçekleştirilen katliamlar sürekli gündemde tutulacak. Yine 23 Aralık gününün dünya şehit çocukları günü olması için Türkiye Büyük Millet Meclisine başvurulup Türkiye’de ve dünyada imza kampanyaları düzenlenmelidir.

Filistinli bir kız çocuğu “ağlayalım istiyorlar, ama ağlamayacağız. İşgalciler bizim topraklarda kalamayacaklar derken bütün dünyaya sesleniyordu. Onun bu konuşmasından güç alan ABD’li rapçi Anees Mokhiber; işini, sanatını kaybetme kaygısını bir yana bırakıp şu açıklamayı yapmıştı. “Eskiden Filistin hakkında konuşmaktan korkuyordum. Ama artık asla öyle bir şey yok. Susmanın zamanı değil.” Demişti.

Son sözü İsrail bombalarıyla şehit düşen bir babadan, bir şairden dinleyelim:

Eğer ölmem gerekiyorsa

Umut getirsin

Bir masal olsun bu uçurtma”

Demişti. Ruhu, ruhları şad olsun. Bu hafta sonu bütün dünyada ayaklar Gazze için, Filistin için yürüyor. Sesimiz, Filistinli çocuklar için yükseliyor. Yumruğumuz, İsrail’e öfke için havaya kalkıyor. Bu hafta sonu ülkemizin vicdanına ses olalım. Ümmetin mazlumları için ayağa kalkalım.

 
VF kat sağ