Dolar (USD)
31.12
Euro (EUR)
33.77
Gram Altın
2032.80
BIST 100
9385.48
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

08 Aralık 2023

Ruh soykırımı yaşıyoruz

Tam iki aydır bitmek bilmeyen bir katliamın gece gündüz devam ettiği Gazze’de terör devleti İsrail bilhassa çocukları öldürmeye devam ediyor. Fakat bu soykırım kadar canımızı yakan bir başka husus daha var. 2 milyarlık İslam dünyasının silikliği, kayıtsızlığı, cılız çıkan sesinin hiçbir etkiye sahip olmaması, Gazze’de yaşananlara alıştığı için sosyal medyada duyar kasarak vicdanını rahatlamaya çalışması… Bir de “Kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir” hadisine sığınarak hiç değilse kalbimden buğzediyorum deyip kendi kendini avutmaya çalışması, avutmaya çalışmamız daha doğrusu…

Yıllardır süregelen bu boşvermişliğin altındaki sebepleri çok iyi tahlil etmemiz gerekiyor. Terör devleti İsrail Filistin’e, Kudüs’e, Gazze’ye ilk defa saldırmıyor. Her katliamda hep aynı sloganları attık, saldırı 3-5 gün içinde sona erince de unutup hayatımıza devam ettik. Bu yaşanan vahşet de İsrail’in istediği vakit durunca unutacağız. Hatta boykot ettiğimiz ürünleri dahi tüketmeye başlayacağız. Daha önce de aynısı oldu, yine olacak. Zaten istikrarlı davranmış olabilseydik terör devleti bugün bu soykırıma asla cesaret edemezdi.

Musalla taşı Müslümanına dönüştük

Arap yöneticilerin İsrail kuklası olduğundan yakınıp duruyoruz. Müslüman halklar ayağa kalksaydı, aslan gibi kükreseydi, Gazze için gece gündüz meydanları inletselerdi böyle bir kaynamaya hangi lider kayıtsız kalabilirdi? Bahreyn’den Mısır’a, Ürdün’den BAE’ye birkaç cılız gösteriyle mi sonuç elde etmeyi düşünüyorduk? Üstelik bazı Arap ülkelerinin liderleri Hamas’ı terör örgütü olarak niteleyecek kadar satılmış ve aşağılık kimselerken İsrail, Müslüman halkın Gazzeli dindaşlarına yapılanları öylece izlemesinden güç alıp daha da canavarlaşıyor mu sizce? Bu yüzden suçun büyük bölümü bizde. Bu ümmetin ruhu soykırıma uğramış. Beden yaşıyor, kalp atıyor, nefes alıyoruz ama ruhumuzda insanlıktan, İslamlıktan eser kalmamış. Sadece dilimizle Müslüman olduğumuzu ikrar ediyoruz. Üstat Necip Fazıl’ın deyimiyle ‘Musalla taşı Müslümanları’na dönüştük.

Katar Türkiye dayanışması

Başta ABD ve İsrail’in yolunda yürüyen Suudi Arabistan olmak üzere BAE ve diğer arap ülkeleri İsrail’e hizmet ededursun, Katar ve Türkiye Gazze için mücadele etmeye devam ediyor. Soykırımın sona ermesi adına 2 aydır yoğun diplomasi yürüten Cumhurbaşkanımızla birlikte pazartesi günü Katar’a gittik. Türkiye ile Katar arasındaki Yüksek Stratejik Komite'nin Dokuzuncu Toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile Emirlik Divanı’nda bir araya geldi. Ayrıca 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde katılımcılara hitap eden Sayın Cumhurbaşkanımıza Katar dönüşü uçakta sorularımızı yönelttik. Gazze’de yaşananlara ciğerinin yandığını söyleyen Erdoğan, Netanyahu’nun kısa süre içinde iflas edip mutlaka yargılanacağını ifade etti. Hamas’ın topraklarını korumak isteyen direnişçiler olduğunu altını çizen Erdoğan’a Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerine yönelik İsrail'in suikast planlarında Türkiye'nin de olduğu sorusu soruldu. Bu haberi yapanların Türkiye'yi, Türkleri tanımadığını belirten Cumhurbaşkanı “Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde şunu bilmeleri gerekir ki bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler. Türkiye'ye, Türklere karşı böyle bir adımı atmaya eğer cüret ederlerse bunun bedelini, bir daha bellerini doğrultamayacak surette, ödemeye mahkûm olurlar” ifadeleriyle kararlılığını net olarak ortaya koydu.

‘Gazze’ye git savaş’ diyen akılıevveller

Onlarca Arap ülkesinin bir araya gelip başaramadıklarını Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. ‘Gazze’ye niye asker göndermiyorsunuz’, ‘çok üzülüyorsanız gidin Gazze’de savaşın’, ‘Gazze benim davam değildir’ diyen İsrail yandaşı vicdansızlara ve hamasi söylemlerle muhalefet yaptığını zanneden aklıevvellere cevap vermeye dahi tenezzül etmemek lazım fakat insan tahammül edemiyor. Sadece Arap ülkeleri değil, tüm dünya İsrail’den çekinirken ve sonsuz destek verirken ‘One Minute’ diyerek terör devletine haddini bildiren bir lider Gazze için de çırpınıyor. Gönlümüzden geçen Gazze’deki kanı bir an önce durdurup Filistin’i özgür kılmak, İsrail’i ve siyonizmi de tarihe gömmek lakin gölgesinden bile korkan kukla Arap yöneticiler hiçbir şey yapmazken her şeyi Türkiye’den beklemek hem haksızlık hem de akılsızlık olur. Bu yüzden aklıselim düşünmemiz gerekiyor.

 
teknofest
Teknofest