Dolar (USD)
28.9214
Euro (EUR)
31.1924
Gram Altın
1887.483
BIST 100
7855.06
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

10 Kasım 2016

Sahipsiz Değiliz!

Bataklığı inşa etmeliyiz. Bataklığa yapılan ev çökmeye mahkumdur. Allah'ın indirdiği ve yarattığı kitabı beraber okumaz ve anlama gayretinde olmazsak hurafelere takılır ve doğru yolun yolcuları olamayız.

Doğru bilgiye dayanmadan yaşarsak baştan kaybederiz. Eğer çiçek yetiştirmek istiyorsak; çiçeğe yetecek kadar su vermeliyiz. Çok verirsek de az verirsek de öldürürüz. Mesele dengeyi yakalamak, vasat üzere olmaktır.

İşin tembelliğine kaçıyor ve okumuyoruz. Okuma olmayınca hayal dünyamız kayboluyor. Birileri bizim yerimize düşünüyor ve hayal kuruyorlar. Bizlerde bize kurulan dünyanın figüranlığını yapmak zorunda kalıyoruz.

İlk emir OKU! Yaratanın adıyla Oku!_ Lakin biz okumuyoruz. Şu bir gerçek ki; zaman değişse de, insan değişse de Hak Teala'nın vahyi değişmeyecektiru2026

Ne anne-babamızı, ne yaşadığımız ortamı, ne dilimizi, ne rengimizi ne de cinsimizi seçmedik. Bütün bunlar hesapsız bir şekilde bize sunuldu. Bunun yanında geçmişten gelen doğru yada yanlış kültürlerimizin, örf ve adetlerimizin de mirasçılarıyız.

Bizi biz yapan olgular görmek, duymak, düşünmek, sorgulamaktır. Bundan dolayı görmeliyiz, duymalıyız, düşünmeliyiz ve soru sormalıyız. Bütün bunlar insan olmanın ve insan kalmanın başlangıcıdır.

Ne kadar soru sorabiliyorsak insanlığımızı fark etmiş ve o kadar da insanlığımızın önünü açmış oluruz. Hangi sorular mı?

-Ben kimim?

-Bana en yakın cisim ne?

-Kainatta yaratılan her şey bizim için_, o zaman biz kimin içiniz?

-Yeryüzünün en değerli varlığı insandır. İnsan bu değerini nereden alıyor?

Yeryüzünün değerli misafirleri olduğumuzu fark etmeliyiz. Ve bilmeliyiz ki; hiçbir şey bizim bedelimiz değildir. İnsanın karşılığı yoktur. Çünkü her şey insan için yaratılmıştır._

-Biz bizim için yaratılan şeyler için yaratılmış olabilir miyiz?

İnsan kendi kıymetini takdir edemediğinden dolayı makamı, şanı, şöhreti araç değil amaç ediniyor ve sonunda eşyalaşıyoruz. Eşyalaşan insandan ne beklenebilir ki?

Bizlere rengini ve nasıllığını seçemediğimiz kadın ve erkek kıyafeti giydirilmiştir. Biz bu şekilde insan olmuşuz. Üstünlük seçmediğimiz bu kıyafetler yüzünden olabilir mi?

Yaratılmış olan her şey çift_ yaratılmış. Her şeyin eşi var. Lakin sadece Allah'ın eşi yok. Eşi olmayan ve her şeye gücü yetene kulak verilmese olur mu?

İnsanın bütünleşmesi; tabiri caiz ise elmanın diğer yarısını bulması ile olur.

-Bir nefse, bir nefis; bir bayana bir eş; bir erkeğe bir eşu2026

Erkek ve kadın.

Kanunun bu şekilde olması, cezbe kanununun oluşu sükun bulmamız içindir._

Huzura kavuşmak ancak sevgi ve merhametle olur. Bu huzur ve mutluluk elbette ki dünyada olacaktır. Bu da ancak Allah'ın koyduğu yasaya uymakladır. Kalpler ancak Allah'ın zikri ile tatmin bulur.

Unutmayalım! Biz yalnız değiliz. Biz sahipsiz değiliz. Bize değer veren Allah (c.c.)'tır.