Dolar (USD)
31.02
Euro (EUR)
33.61
Gram Altın
2023.03
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

06 Ocak 2022

Sol el bilmesin!

Peygamber Efendimiz (a.s.)’ın mübarek ifadeleriyle Allah'ın arşının gölgesi altında gölgelenecek sınıflardan biri de “sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse” dir.

Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar gizleyen bir adam…

Neden gizli veriyor?

Riya karışmasın diye…

Ecrini ve mükâfatını Allah'tan almak için…

Çünkü biliyor ki veren kimse; ecir beklediği makam, zaten gizliyi de açığı da; geceyi de gündüzü de bilendir. Dolayısıyla yaptığını sosyal medyada paylaşmaya ihtiyacı yoktur. Allah'ın bilmesi için yaptığını yazmaya, anlatmaya ihtiyaç yoktur.

Allah (c.c.) her hâlükârda bütün yaptıklarımızdan haberdardır.

Özellikle ibadetler konusunda, iyilikler konusunda öyle bir kıvam tutturmalıyız ki Cenab-ı Hak Teâlâ Hazretlerinin rızasından başka, hoşnutluğundan başka hiçbir beklenti işlerimizde olmamalıdır.

Rabbimiz (c.c.):

“Onlar, kendileri (yemek) istedikleri halde yiyeceği yoksula, yetime ve esire ikram ederler.” (İnsan, 8) buyurmaktadır.

Bu iyi kullar; kendileri ihtiyaçları olsa bile yemeği yoksula, yetime ve esire yedirirler.

Bundan sonraki ayette çok daha dikkatimizi çekecek bir ifade vardır;

“(Ve şöyle derler:) “Biz sizi Allah rızâsı için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz.” (İnsan, 9)

“Allah rızası için yapıyor, Allah için yediriyoruz. Allah için veriyoruz. Sizden bir teşekkür, bir karşılık beklemiyoruz.”

“Ey yetim kardeşim! Ey yoksul kardeşim! Ben veriyorum sana! Sen bana teşekkür etsen de fark etmez, etmesen de fark etmez. Çünkü ben teşekkürü âlemlerin Rabbi Allah'tan bekliyorum.

Ey muhtaç olan kardeşim! Sen bana bir karşılık ver diye yapmıyorum. Sen bana saygı duy diye yapmıyorum. Sen benim yaptığım iyiliği her yerde anlat diye, benim şöhretimi yay diye yapmıyorum. Sen benim yaptığım iyiliğe karşılık karşımda ezilesin, mahcubiyet içerisinde olasın, sözümden çıkmayasın diye yapmıyorum. Ben âlemlerin Rabbi Allah (c.c.) için yapıyorum. O’ndan ecir ve mükâfat bekliyorum.”

Allah için verdiği sadaka ve yaptığı iyilikleri mümkün olduğunca gizli yapan, gösteriş ve riyadan uzak kalmaya çalışıp Allah'ın rızasını her şeyin üstünde tutan kimse; hiçbir gölge bulunmayan günde Allah'ın, Arşının gölgesinde gölgelendireceği kimsedir.

Efendimiz (a.s.): “Gizli, açık çok sadaka verin ki, rızkınız bollaşsın, yardıma mazhar olun ve duanız kabul edilsin.” buyurmaktadır. Ancak sadakanın gizli olanı övülmektedir. Bunun sebebi insanların rencide olmaması, minnet altında kalmaması ve eziklik hissetmemesidir.

İnsan yaptığı iyilikle günaha girebilir mi?

Evet. İnsan yaptığı iyilikle bazen günaha girebilir.

Bir ayet-i kerimede Rabbimiz (c.c.);

“Ey iman edenler! Allah’a ve âhiret gününe inanmadığı halde malını insanlara gösteriş yapmak için harcayan kimse gibi sadakalarınızı başa kakmak ve incitmek suretiyle boşa çıkarmayın.” (Bakara, 264) buyurmaktadır.

“Güzel söz, arkasından eziyet gelen sadakadan daha hayırlıdır” (Bakara, 263) der Cenab-ı Hak Teâlâ Hazretleri.

Güzel sözle gönül almak; arkasından başa kakmanın geldiği sadakadan daha hayırlıdır.

Efendimiz (a.s.)’ın ifadesi “Verdiği sadakayı öyle gizleyen adam ki; sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar.”

Ne kadar güzel bir hassasiyet, ne kadar güzel bir tarif…

Bazen basına yansıyor: “Filan yerde bir zengin gecenin yarısında evlerin önüne paket bırakmış. Filan yerde bir hayırsever kapıların ziline basarak açılmasını beklemeden kapının önüne şu kadar para bırakmış. Kim olduğu tespit edilemedi…”

Onlar ne güzel insanlar…

Ecrini ve mükâfatını kimin vereceğini bilen insanlar...

Doğru yere yatırım yapan insanlar bunlar…

Allah'ın katında alacağı ecir ve mükâfatı Cenab-ı Hak katlayarak verecektir bu insanlara.

Allah (c.c.), yolunda infak edenlere bire 700'e kadar karşılık vereceğini ayet-i kerimede ifade ediyor. Hatta bu ayetin devamında buyuruyor ki Allah (c.c.) dilediğine daha da fazla katlayarak verir. Onun için Allah’ın ecir ve mükâfatını vermesini engelleyecek, sevap almamızın önüne perde teşkil edecek; riya, gösteriş, başa kakma, şöhret peşinde koşma, insanı rencide etmek gibi yanlışlar yapmadan hayra, hasenata, iyiliğe, güzelliğe, yardımlaşmaya devam etmek lazım.

Rabbimiz her birimize verdiğimiz zaman sağ elimizin verdiğini sol elimiz bilmeden verebilmeyi ve arşının gölgesi altına girebilmeyi nasip eylesin.