Dolar (USD)
32.92
Euro (EUR)
35.33
Gram Altın
2470.34
BIST 100
10767.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

26 Nisan 2023

​YHT kalkıyor, Sivas yolcusu kalmasın!..

Bundan bir asır önce demir yolu denince ilk akla Mühürzâdelerin Nuri beyi gelirdi.

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ın bağrından çıkmış bu babayiğit memleket sevdası ile yanmış tutuşmuş ilklerin adamı olmuş. Daha yeni yeni emeklemeye başlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınması için elini her taşın altına koymuş. İlk Türk sigara kağıdından ilk Türk demir yolu müteahhitliğine, şose yollardan hayrat çeşmelerine, köprülerden yerli uçağa kadar bir çok alanda sadece elini değil, bedenini taşın altına koymuş.

*

Cumhuriyet’in ilanından sonra Fransızlar üstlendikleri demir yolu işini bırakınca, 1926 yılında Mühürzâde Nuri ve kardeşi yüksek mühendis Abdurrahman Naci Bey kolları sıvayıp, yurdun dört bir tarafını demir ağlarla döşemiş.

Bugün hâlâ kullanmakta olduğumuz demiryollarının büyük bir bölümü “milletten kazandığını millete verme ilkesi”ni kendisine şiar edinen Mühürzâde Nuri beyin zamanında yapılmış.

Yol Medeniyeti’nin kalkınma için en önemli unsur olduğunu her fırsatta dile getiren Mühürzâde Nuri Bey, Samsun’dan Sivas’a, Fevzipaşa’dan Diyarbakır’a, Afyon’dan Antalya’ya, Sivas’tan Erzurum’a, Irmak’tan Filyos’a uzanan 1012 kilometrelik yolu demir ağlarla örmüş.

Soyadı Kanunu’nun hayata geçirildiği 1936’da bu hizmetlerin nişânesi olarak Gazi Mustafa Kemal Paşa, Mühürzâde Nuri Bey’e, “Demirağ” soyadını vermiş.

*

2000’li yıllardan sonra artık kara trenlerin yerini Yüksek Hızlı Trenler almaya başladı. Son dönemde demiryollarına yapılan yatırımlarla birlikte hem hızlı hem konforlu hizmet âdeta hava yolları ile yarışır hâle geldi.

Fakat Nuri Demirağ’ın vilayeti Sivas nedense bir türlü bu konfora ulaşamadı. İlk ihalesi 2008 yılında yapılan ve 15 yıldır “ha açıldı, ha açılacak...” denilen Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın faaliyete geçmesi tam 8 defa ertelendi. Hem de, “Gidemediğin yer senin değildir” sözü ile “Yol Medeniyeti”nin önemini tarihe not düşen Sivas eski Valisi Halil Rıfat Paşa’nın vilayetinde. Buna talihsizlik mi dersiniz, sahipsizlik mi dersiniz ne derseniz deyin bu hükümetin literatüründe böyle bir talihsizliği ilk defa Sivaslılar yaşadı. (Daha önce de yapımına 1973 yılında başlanan 5 bin 473 metre uzunluğundaki dünyanın sayılı demir yolu tünellerinden Deliktaş Demiryolu Tüneli 39 yılda bitirilebilmiş, ancak 2012’de hizmete sokulabilmişti.)

Fakat ne olursa olsun bu defa Sivaslılar ümitli. Bir kez daha açılışın ertelenmesine tahammülleri yok. Her ne kadar eski belediye başkanları şimdiki Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu aynı fikirde olmasa da...

Hatırlayalım, Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi gündeme gelince “5 Benzemezler”in safına katılarak “Yüksek Hızlı Tren Göçü Hızlandırır” sloganıyla iyice raydan çıkmıştı.

Oysa, 1997’de “Yeniden Büyük Türkiye Projesi” kapsamında diğer siyasilerin hayalini bile kuramadığı projeleri hayata geçirmeye çalışan Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın vaatleri arasında hızlı tren projeleri olmasına rağmen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Biz Sivas’a o kadar sahip çıktık ki şimdi hızlı treni getiriyoruz diyorlar. Ya mübarek hızlı trenin Sivas’a getireceği bir fayda demeyelim de kolaylık diyelim. Nedir o? Göçü hızlandıracak. Adam otobüsle gidip sıkıntı çekeceğine trene binip İstanbul’a biraz daha hızlı gidecek. Bu hizmet değil…” diyerek Sivaslılara konforlu yolculuğu çok görmüş, kendisine sevgide sınır tanımayanların gönül hanelerini dumura uğratmıştı.

Kaderin cilvesine bakın ki, “Millî Görüş Gömleği”ni çıkaran bir öğrencisi Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın Ayasofya’nın ibadete açılması, Taksim’e cami yapılması, yerli ve millî tank, YHT vs. gibi hayallerini birer birer hayata geçirirken; bir diğeri kendisine emanet edilen “Millî Görüş Nesli”ni “Tek Parti” zihniyetinin peşine takarak “istemezük” tavırları sergiliyor. Aynı Kangallı Hacı Ağa kafası!.. O da şayet Kangal’a demir yolu ve karayolu gelirse azaplar, çobanlar, marabalar göçüp gider diye bu tür projelere karşı çıkmış zamanın behrinde...

Kim ne yaparsa yapsın, ne derse desin; bir hayal daha gerçek oldu.

*

70 milyar Türk Lirası’na mal olan ve Ankara ve Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye düşürecek YHT Hattı, saatte 250 kilometre hıza uygun inşa edildi. Yüksek Hızlı Tren Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli istasyonlarından geçerek 2 saatte Sivas’a uluşacak. Sivaslılar İstanbul’dan karayoluyla 14 saatte aldığı yolu, Yüksek Hızlı Tren’le (YHT) kesintisiz olarak 6 saatte alacak. (TCDD yolcu biletleri için henüz rezervasyon açmadı. Fakat bugün Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’taki açılış törenlerine katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara-Sivas YHT’nin bir ay ücretsiz olacağı müjdesini vermesi bekleniyor.)

Rüya gibi...

Sivas Sivas olalı, böyle çifte bayram yapmadı.

Her ne kadar geç olsa da bu projeyi hayata geçirenlerden Allah razı olsun.

***

PROJEDE BİRÇOK YENİLİĞE İMZA ATILDI

Birçok yeni teknolojik uygulamalarını ve ilkleri barındıran Ankara- Sivas Hızlı Tren Projesi; 155 milyon metreküp kazı ve dolgusuyla, toplam uzunluğu 66 kilometre olan 49 adet tüneliyle, 27,2 kilometre olan 49 adet viyadüğüyle, Akdağmadeni bölgesinde inşa edilen 5 bin 125 metrelik tüneliyle, Çerikli/Kırıkkale’de yapılan 2 bin 220 metrelik en uzun demir yolu viyadüğüyle, Elmadağ’da hayata geçirilen 88,6 metre yükseklikle Türkiye’nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğüyle, hızlı tren hatlarında ilk defa kullanılan yerli raylarıyla, saatte 250 kilometre hıza uygun olarak tasarlanan hattıyla, enerji ve zamandan tasarruf ve konforuyla, çevreciliğiyle dikkat çekiyor.

Daha birçok ilk ve üstün özelliğe sahip Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açılacak.

***

TÜRKİYE, ÇİN’LE YARIŞIYOR

Yüksek hızlı tren teknolojisiyle 2009 yılında Ankara-Eskişehir Hattı’nın işletmeye alınması ile tanışan Türkiye; Ankara-Konya, Eskişehir-Konya, Ankara-İstanbul ve Konya- İstanbul’dan sonra Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın açılışına hazırlanıyor.

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı da dahil edildiğinde 13 bin 896 kilometrelik demir yolu ağının 2 bin 228 kilometresi hızlı tren hattından oluşuyor. Yüksek hızlı trenin 13 vilayete erişmesiyle bugüne kadar 72,2 milyon vatandaşın ekonomik, hızlı ve konforlu seyahat etme imkânı sağlandı. Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın devreye alınmasıyla birlikte Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’taki 1,4 milyon vatandaşın konforlu ekonomik seyahat imkânına kavuşacak.

Son 20 yılda demir yollarına 370 milyar liranın üzerinde yatırım Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, yük ve yolcu taşımacılığında önemli bir konuma gelmek için ağını her geçen gün genişletiyor. 3 bin 593 kilometrelik güzergahta hızlı tren yapımına devam eden Türkiye, Çin’le yarışıyor.

Bu gelişmelerle birlikte Yeni Nesil Millî Vagonları üreten Türkiye’nin en büyük yük ve yeni nesil millî vagon üreticisi olan TÜDEMSAŞ, Sivas’ta faaliyetlerine devam ederken; TÜRASAŞ Eskişehir fabrikasında yerli ve millî imkânlarla geliştirilen E5000 Tip Elektrikli Lokomotif 160 kilometre hızıyla demiryolculuğunda yeni bir çığır açtı.

***

Hâmiş (1):

Sivaslılar ayrıca sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan, kış mevsiminde kar yağışı ve tipi nedeniyle sık sık ulaşıma kapanan Malatya-Sivas karayolundaki 1750 rakımlı Yağdonduran Geçidi’de yapımına 2016’da başlanan ve aradan geçen 7 yıla rağmen hâlâ açılamayan Yağdonduran Tüneli’nin bir an önce hizmete sokularak “Yağdonduran Çilesi”ne son verilmesi talebinde bulunuyor. Elçiye zevâl olmaz.

Hâmiş (2):

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın açılış merasiminin arifesinde katıldığı bir televizyon programında, aşırı yorgunluk ve mide üşütmesine bağlı olarak rahatsızlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Geçmiş olsun.


 
VF kat sağ