Dolar (USD)
17.9691
Euro (EUR)
18.4355
Gram Altın
1034.86
BIST 100
2800.53
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Elektrik faturası şokuna son!

Elektrik faturası şokuna son!

Teknoloji ile hayatımıza giren LEDler artık ampullerde. LED ampuller 5 yılda sadece 65 lira elektrik harcıyor.

03 Aralık 2013 01:00:00

Teknoloji ile hayatımıza giren LEDler artık ampullerde. LED ampuller 5 yılda sadece 65 lira elektrik harcıyor.

Teknolojinin faydalarından aydınlatma sistemleri deyararlanıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin de üretmeye başladığı LED ampuller, hem elektrik tüketimi hem de uzun ömürleriyle dikkat çekiyor. Her ne kadar LED ampuller geleneksel akkor ampullerden yüksek fiyat etiketinesahip olsa da LED ampulerin 5 yıllık kullanım bedeli toplamda65 liraya denk geliyor. Bu rakam akkor ampullerde ise 400lirayı geçiyor.

20 TL'DEN BAŞLIYOR

Light Emitting Diode (LED) televizyonlardan otomotivsektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor. Artık LEDteknolojisi evlerimizin olmazsa olmazlarından biri olan ampullerde de kullanılmaya başlıyor. LED ampuller, düşük elektrik tüketimi, uzun ömür ve kullanımözellikleriyle dikkat çekiyor. Türkiye'de şu anda satışta bulunan markalar arasında Toshiba, Philips, Osram, Vestel, Hizmark, Müller ve Tek-İş gibi yerli ve yabancı üreticiler bulunuyor. Ampullerin fiyatlarıise ortalama 20 liradan başlıyor, modeline ve aydınlatma gücüne göre 50 liraya kadar çıkıyor. Söz konusu fiyat aralığını geleneksel ampullerle kıyaslandığında yüksek gibi görünebilir. Ancak LED ampullerin düşük elektrik tüketimi ve kullanım ömrü aradaki farkı kapatıp, kullanıcılara tasarrufettiriyor.

BİNLERCE LİRALIK TASARRUF

Aynı aydınlatma gücüne sahip olan üç farklı ampul modelini kıyasladığımızda LED ampuller 40 binsaatlik ömrüyle dikkat çekiyor. Bu rakam geleneksel akkor ampullerde 750 saat, tasarrufluampullerde ise 6 bin saat olarak belirtiliyor. Bu yüzden LED ampuller günlük ortalama 10 saatlikkullanımla 5 yıllık ömre sahip olurken akkor ampullerdeyse bu rakam 1 yıldan az bir süreye denk geliyor. Elektrik tüketiminde en cimrisi yine LED ampuller. 5 yıl toplamında 126 Kw'lık enerji harcayan LED ampullere karışılık akkor ampuller 1095 Kw, tasarruflu ampuller 256 Kw harcıyor. LED ampullerin günlük 10 saatlik ortalamayla kullanılması, tüketicilere 5 yılın sonunda yaklaşık 65 lirayamal oluyor. Bu rakam tasarruflu ampullerde 170 lira, akkor ampullerde ise 430 lira olarak belirtiliyor. Bir evde ortalama yedi ampul olacağını varsaydığımızda ise akkor ampul kullanımında toplam tutarbinlerce liraya kadar ulaşabiliyor.

YERE DÜŞÜNCE KIRILMIYOR

Teknolojisi gereği geleneksel ampulerden farklı olan LED ampuller, cam bir muhafaza kullanmıyor. Bu ampullerin muhafazası plastik malzeme ile yapıldığı için darbelere dayanıklı durumda. Bu yüzdenampul değiştirirken yere düşürüp kırmak mümkün değil.

Kaynak: Hürriyet