Dolar (USD)
18.6403
Euro (EUR)
19.4793
Gram Altın
1069.092
BIST 100
5069.68
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İzmir'in ilk Millet Bahçesi yapılıyor

İzmir'in ilk Millet Bahçesi yapılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bergama ilçesinde İzmir'in ilk Millet Bahçesi'nin yapımına başlandı.

29 Eylül 2022 12:18:50

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bergama ilçesinde İzmir'in ilk Millet Bahçesi'nin yapımına başlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 167 milyon liraya ihale edilen Millet Bahçesi'nin 29 Ekim 2023'te açılması hedefleniyor.

İlçe merkezindeki stadyum alanı ve çevresini kapsayan 57 dönümlük alana Millet Bahçesi yapılması için Bergama Belediyesi tarafından çalışma hazırlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işin yürütücülüğünü üstlenirken proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bazı dernekler tarafından mahkemeye taşındı. Mahkemenin sonuçlanmasının ardından TOKİ tarafından ihale gerçekleştirildi.

İhaleyi kazanan firma, yer tesliminin ardından İzmir'in ilk Millet Bahçesi için çalışmalara başladı.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Millet Bahçesi yapılacak alanın kentin tam kalbinde bulunduğunu ancak yıllardır hak ettiği şekilde kullanılamadığını söyledi.

İzmir Belediyesi destek olmak yerine köstek oluyor

Koştu, Millet Bahçesi'nin yapılmasını engellemek için davalar açıldığına, bu nedenle projenin 1 yıl geciktiğine dikkati çekerek, "Projemiz geçen yıl 67 milyon liraya ihale edilmişti. Davalar yüzünden yer teslimi yapılamadı. Bir yıl sonra olsa da projeyi hayata geçirdik. Maliyet artışları nedeniyle 167 milyon liraya ihalesi gerçekleştirilmiş oldu. Tamamlandığında belediyemizin mülkü olacak." ifadelerini kullandı.

Bergama için önemli olan bu çalışmada İzmir Büyükşehir Belediyesini yanlarında göremediklerini vurgulayan Koştu, bu durumun kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Koştu, yüzde 85'i yeşil alana ayrılmış olan bir projeye karşı çıkılmasına anlam veremediklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi destek değil köstek oldu. Buraya bir gökdelen yapılmayacak. Halkın hizmetine açılacak, otopark yapılacak, ticari alanlar olacak. En önemlisi de çok büyük bölümü yeşil alan olacak. Projenin önüne geçilmesi noktasında davalar açıldı. Ama davaların hepsi bakanlık lehine sonuçlandı. Şimdi projeye başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Projenin şantiye şefi İsmail Gür ise Millet Bahçesi'ni hedeflenen tarihte bitirmek için 100 işçiyle 3 vardiya çalıştıklarını söyledi.

Advertisement Advertisement