Kızılay Web
Dolar (USD)
16.7832
Euro (EUR)
17.4971
Gram Altın
976.05
BIST 100
2443.77
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Meta'dan AB'ye Facebook ve Instagram'ı kapatma tehdidi

Meta'dan AB'ye Facebook ve Instagram'ı kapatma tehdidi

Meta şirketi, kişisel veriler konusunda AB ile anlaşmaya varılamaması halinde Facebook ve Instagram'ı Avrupa'da kapatabileceğini duyurdu.

07 Şubat 2022 20:14:20

Meta şirketi, kişisel veriler konusunda AB ile anlaşmaya varılamaması halinde Facebook ve Instagram'ı Avrupa'da kapatabileceğini duyurdu.

Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu ve Facebook ile Instagram'ı bünyesinde bulunduran Meta şirketi ile AB arasında yaşanan sorun, Meta'nın Avrupalıların kişisel verilerini ABD merkezli sunuculara aktarması, depolaması ve işlemesinden kaynaklanıyor. Ancak yeni AB yasaları, bu verilerin depolanmasını ve işlemesini yasaklıyor.

Meta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunduğu yıllık raporunda, sorun teşkil eden konuyla ilgili yeni bir çerçevenin sunulmaması ve şirketin mevcut modeli artık uygulayamaması halinde kıtadan uzaklaşmak durumunda kalabileceği konusunda uyardı.

Raporda iş ve reklam hedeflemesi için ülkeler arasında kullanıcı bilgisinin kilit öneme sahip olduğunu belirten Meta raporda "Eğer faaliyette olduğumuz ülke ve bölgeler arasında veri alışverişi yapamazsak ya da ürün ve hizmetlerimizle veri paylaşımımız kısıtlanırsa bu hizmet verme kabiliyetimizi ve hizmet ve reklam hedefleme şeklimizi etkiler" açıklamasında bulundu.

'FACEBOOK VE INSTAGRAM'I AVRUPA'YA SUNAMAYACAĞIZ'

Bu yıl yeni bir anlaşmaya varılmasını bekleyen Meta, bunun gerçekleşmemesi durumunda "Aralarında Facebook ve Instagram'ın da bulunduğu birçok önemli ürün ve hizmetimizi Avrupa'da sunamayacağız" dedi.

Meta daha önce Privacy Shield adlı bir veri transferi çerçevesini Atlantik ötesi transferler için hukuki temel olarak kullanıyordu.

Ancak Avrupa Adalet Divanı bu anlaşmayı Temmuz 2020'de kişilik haklarını ihlal ettiği ve Avrupalı vatandaşların gizliliğini korumada yeterli olmadığı gerekçesi ile iptal etmişti.

Bunun sonucunda Amerikalı şirketler Avrupalı kullanıcıların verilerini ABD'ye gönderme konusunda kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı.

AB ve ABD yeni ya da güncellenmiş bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Kaynak: Euronews

TDV sağ
Advertisement Advertisement